Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com

Az előző bejegyzésben olvashattál a résztávos és fartlekes edzések ideális felépítéséről. Ebben az írásban már nem a ‘napi’ edzés felépítése, hanem a heti, havi, éves edzéstervezés kap szerepet. Támpontok és távlatok a tervezéshez, továbbá a regenerálódás témakörét járom körbe alaposabban, mert szorosan kapcsolódik.

Mindig csak a kemény edzésekről visszhangoznak az öltözők, pedig a pihenőnapok legalább olyan fontosak a jó forma hosszútávú fenntartásához. És hogy jönnek ide a kabócák, Cseh Laci és világválságok? Ez is ki fog derülni, ígérem! 

Emlékeztetőként álljon itt ez az infógrafika, mely a résztávos és fartlekes edzések ideális felépítését hivatott bemutatni.

Résztávos, intervall, fartlekes edzések felépítése

Ha egy infógrafikán szeretném ábrázolni egy ilyen edzés intenzitásának görbéjét, akkor az ilyen alakot öltene (tehát a pulzusszám változását ábrázoltam). A perctérfogatot – mely a szív teljesítményét jelzi – a verőtérfogat és pulzusszám szorzatából lehet megkapni, viszont a verőtérfogattal most nem bonyolítanám az ábrát, ezért a pulzusszámot vettem alapul.

Pulzusszám alakulása intervall, résztávos és fartlekes edzések alatt

Mi derül ki ebből a grafikonból (azon kívül, hogy kettes voltam matekból, rajzból pedig hármas)? Ha jól megfigyeled, a pulzusod egy ilyen edzés alatt elég nagy tartományt jár be. A edzés kezdete előtti ‘nyugalmi’ pulzustól a maximális pulzusig (a maximális pulzusszám egyénfüggő, hamarosan írni fogok erről is). Kérdezhetnéd, hogy miért megy a grafikonon nulla alá a pulzus edzés előtt és után.

Azért, mert amikor nem futok, akkor nem is élek igazán!

Edzéstervezés

Egy hét napi lebontásban

Az előbbi grafikonnal azt szerettem volna szemléltetni, hogy egy (résztávos vagy fartlekes) futóedzés intenzitása nem egyenletes, hanem hullámzik. Vannak nyugalmi részek, és van, amikor a szívfrekvencia megközelíti a maximális pulzusszámod. Egyébként egy hosszúfutásnál szintén fontos, hogy ne legyen egyenletes a pulzus, kicsit meg kell tornáztatni ebben az esetben is.

A fent taglalt folyamat egy futóedzésed alatt történik. Hogy kellene kinéznie egy hetednek az edzések intenzitásának tükrében? Ugyanígy! Ha egy 1-től 10-ig terjedő skálán meghatároznád a heti edzéseid intenzitását, majd ábrázolnád egy koordináta rendszerben őket, akkor ugyanilyen hullámvölgyeket és csúcspontokat kellene kapnod. Nézd ezen az ábrán.

Egy heti edzések alakulása intenzitás tekintetében.

Az infógrafikáimat szerzői jogok védik. Kérlek, mielőtt felhasználnád őket, kérj engedélyt tőlem! 😀 Ahogy látod, egy héten belül is különbségnek kell lennie edzéseid intenzitásában. Miért veszélyes, ha minden egyes edzéseden maxon pörögsz és 100%-ig kihajtod magad?

Mert elfáradsz és a szervezeted nem tud regenerálódni. Ilyenkor jön a kiégés, sérülések, romló eredmények a sok edzés ellenére.

Nem vagy gép, tudj pihenőt is tartani két erősebb edzés között. Fiatalabb koromban én is elkövettem azt a hibát, hogy ész nélkül nyomtam az edzéseket. Egyik nap 30 x 400 méter, másnap egy ‘laza’ 20-25 km 3:40-es iramban, majd következő nap 12 x 1000 méteres intervall edzés.

Egy ideig nagyon jókat futottam ebből, látványos volt a fejlődés. De aztán elfáradtam, jött egy hullámvölgy, majd egy újabb, melyekből már nem tudtam kijönni. Ekkor jött a kényszerpihenő.

Mi van akkor, ha ez a pihenő 1 hónappal a versenyed előtt jön? Ugye? Amire hosszú hónapokon át készültél, az füstbe ment. A szervezeted azt fogja mondani, STOP! És ilyenkor nincs apelláta. Ez már a formaidőzítés területét is érinti, mert nagy átfedés van a kettő között. Nekem is sokáig tartott megérteni, hogy a jó forma nem attól lesz maradandó hosszú távon, és nem attól fogok fejlődni, ha heti hétszer (hatszor, ötször, négyszer) csontra futom magam. Ha a profik tudnak pihenőnapot tartani, akkor neked is tudnod kell.

Egy hónap heti lebontásban

Tovább megyek. Nem csak egy héten belül kell pihenőnapokat beiktatnod (a pihenőnap nem azt jelenti, hogy nem edzel, hanem azt, hogy könnyített, regeneráló edzést végzel), hanem egy hónapon belül szintén megkülönböztethetsz erős és kevésbé erős heteket. Ebben az esetben a grafikon szintén nem egyenletes, hullámvölgyek és csúcspontok figyelhetőek meg.

Egy év havi lebontásban

Nem fogod kitalálni, de ugyanezt megcsinálhatod éven belül is. A hónapok alatt lefutott kilométerek tekintetében és kemény edzések számában szintén hullámvölgyeket és csúcspontokat tudsz előre meghatározni. Lesznek könnyített hónapok és lesznek erősen megnyomott hónapok. Mi ad távlatot ezeknek a hullámvölgyeknek és csúcspontoknak? Honnan tudod, hogy mikor kell pihenni, és mikor kell megnyomni?

A saját célod!

Készülsz egy versenyre? Akár több versenyre is? Akkor ezek lesznek azok a pontok, melyek távlatot, kiindulópontot adnak az edzéstervezéshez számodra. A versenyek napján kell csúcsformában lenned, és innen kell ‘visszafejtened’, hogy melyik hónap lesz a lazább, melyik lesz keményebb, melyik héten kell emelni a kilométerek számát, melyiken kell csökkenteni, és ezután tervezheted, hogy a héten belül melyik napod lesz erős, és melyik nap fogsz egy laza hosszút futni.

Abban az esetben, ha nem versenyre vagy egy jó eredményre készülsz, akkor nem kell semmilyen eseményhez igazítanod a hullámvölgyeket és csúcspontokat. Egyszerűen tartsd be a pihenőnapok szentségét és nagyot nem hibázhatsz. A lényeg, hogy legyen stratégiád, tudatosan tedd, amit teszel.

” A stratégia arról szól, hogy választunk, valamit valamiért. Arról szól, hogy tudatosan viselkedünk másképpen.”  – Michael Porter

Kiegészítő sporttevékenység, mint regeneráló edzés

Amikor azt írom, hogy laza, regeneráló edzés, akkor simán belefér, hogy futás helyett elmész úszni, TRX edzésre, erősítesz otthon. Edzettem együtt egy ideig Veszprémben K. Tamás barátommal, aki maratont futott Londonban az olimpián. A felkészülés alatt nem zsigerelte ki a szervezetét, hanem azt mondta, hogy kéthetente vasárnap nem fog futni. És nem is edzett akkor. Pihent, úszott, erősített. 

Gondolkodj te is profiként, mert a profizmus gondolkodásmód, mely tanulható! Ezt sokszor fogod még itt olvasni, mert szentül hiszek benne.

Ciklusok

Mert van tovább is! Vannak, akik 4 éves ciklusokban gondolkodnak. Khm. Most nem a kevésbé sportos hazafiakra gondolok. 😉 Azok a sportolók, akik az Olimpiai Játékokon szeretnének jól szerepelni, 4 éves távlatban terveznek és egyszerűen képtelenség 4 éven át csúcsformát tartani. Az ő felkészülésük is hullámvölgyekből, csúcspontokból állnak.

Ezért mondhatja azt Cseh Laci az olimpia után, hogy fél évig az uszoda környékére se akar menni (javíts ki Laci, ha tévednék). Neki ez az időszak lesz a pihenő, és mondjuk az EB vagy VB, vagy más versenyek lesznek a csúcspontok. A legmagasabb csúcspont az olimpián elért teljesítmény lesz majd. Természetesen a felkészülés alatt szintén lesznek ‘lazább’ időszakok, mert a jó teljesítményhez a regenerálódás, pihenés elengedhetetlen.

Cseh László, világklasszis úszó épp a haját borotválja

Ciklusok az anyatermészetben

És most hátra lépek egyet, és kozmikus perspektívából próbálom megnézni a jelenséget. Ha a természet folyamatosan megújul, akkor itt is ciklikusságról beszélhetünk. Gondolj csak az évszakokra, az örök körforgásra.

Most lépek még egyet hátra, tágítom a perspektívát, újabb ciklusokra nyílik rálátásom. Látom, hogy a kabócák egyik fajtája, a Brood II kiszámíthatóan, 17 évente rajzik. Egy újabb ciklus, pihenés és ‘akció’ váltja egymást ciklikusan.

Ciklusok a gazdaságban

Lépek még egyet hátra (fenébe, itt már nagyon gyenge a wifi jel, de ezt még leírom). A közgazdászok rég megfigyelték, hogy a gazdasági válságok viszonylag szabályos időközökben követik egymást, tehát ciklikusan. A legutóbbi (2008-as) világgazdasági válság a Kondratyev-ciklus keretébe illeszkedik. Kövér György gazdaságtörténész szerint 4 gazdasági periodicitás jellemzi a gazdasági életet: a Kitchen-, Juglar-, Kondratyev- és a Braudel-ciklus. Érdemes jobban utánajárni, ha érdekel a téma, mert izgalmas!

A Kondratyev-féle hosszú hullámok és bázisinnovációk (Schumpeter 1961)

Számtalan példát lehetne hozni a tőzsdék világából is, ahol ciklikusság, csúcspontok és letörések figyelhetőek meg. Emelkedések és korrekciók váltják egymást. Talán az egyik legismertebb ilyen alakzat a tőzsdén az Elliot hullám. 

Remélem tudtam segíteni, hogy rendszerben lásd a saját edzéseidet, és sikerült megválaszolnom a kérdéseidet az edzéstervezéssel kapcsolatban. 

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány