Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com
Hetente 10-12 e-mailt kapok futóktól, melynek legalább a harmada tartalmazza az ultrafutás gondolatát, vagy valamilyen más formában jelen van. Köztük olyan is előfordul, hogy 1 éve kezdett futni a futótárs, már lefutott 2-3 félmaratont, a maratont is teljesítette, és most az ultra felé szeretne elmozdulni.
De olyan is előfordult már, hogy a félmaratont még nem teljesítette az illető, de a Piros 85-öt szeretné következő alkalommal lefutni. És ebben kérne tanácsot, segítséget tőlem. Ráadásul egyre több hasonló megkeresés érkezik,
szóval egyértelműen, hogy az ultrafutás egyre népszerű itthon, és népszerűsége folyamatosan növekszik.

De mi állhat ennek hátterében? A jelenség megítélése vegyes. Vannak, akik különböző okokból nem támogatják, nem feltétlenül értenek egyet a jelenséggel, és vannak, akik mellszélességgel támogatják a ‘mozgalmat’.

Ebben a bejegyzésben az ultrafutás népszerűségének okait járom körbe alaposabban. Hozzá kell tennem, hogy soha nem futottam ultrát, a maratoni táv volt eddig a leghosszabb számomra. Azt is fontos már itt leírnom, nem gondolom, hogy az ultrafutás növekvő népszerűsége probléma lenne, vagy olyan jelenség, amit démonizálni kellene.

De mindenképp érdemes részletesebben foglalkozni a témával, mert sok kérdést vet fel a futótársadalomban.

A futás az új Rock ‘n’ Roll!

Futónak lenni vagány és különleges! És mindannyiunk örömére a futás napról napra népszerűbb (kivéve télen :D). Már 5-6 évvel ezelőtt lehetett érezni, hogy valami történik a futás körül. Egyre több ismerősünk kezdett el futni, Facebook-on és hasonló platformokon elkezdtek megjelenni a versenyeken, edzéseken készült képek.

Azóta ez a trend csak erősödött, és már mindenki érzi, hogy valamiféle BOOM! történt a futótársadalomban. Rengetegen húztak futócipőt az elmúlt években, számtalan közösségi futóklub alakult, különféle programok jöttek létre, hogy együtt tudjanak futni a lelkes futók. Futóversenyből már annyi van (kisebbektől a nagyobbakig), hogy képtelenség számon tartani őket.

A futás népszerű lett és ennek mindnyájan őszintén örülünk!

Miért épp az ultra?

Az utóbbi években a maratoni, félmaratoni táv nagy népszerűségre tett szert. A tömegfutóversenyeken több 10.000 vagy akár 100.000 futó teljesítette a félmaratoni vagy maratoni távot évente. Most azt látom, hogy már nem számít akkora kuriózumnak, ha valaki lefut egy maratont. Mert már mindenkinek vannak olyan ismerősei, családtagjai, stb., akik maratonokat szaladgálnak.

Így már nem annyira kimagasló, nem olyan nagy ‘dobás’ megcsinálni egy maratont. Tehát lépni kell, olyan terület felé, melyet még kevesen ‘hódítottak’ meg. Ilyenkor jönnek az extrémebb lehetőségek. Például lefutni 50-60 km-t, vagy a Piros 85-öt, esetleg még feljebb emelni a távot.

Mielőtt teljesen félreértenéd. Nem ez motivál MINDENKIT, aki ultrát fut, és még az sem lenne baj, ha ez motiválna bárkit arra, hogy ultrát fusson. Tehát ez nem egy probléma, ez egy megfigyelés, hogy léteznek olyan futók, akiket ez hajt. És egyébként velük sincs probléma, csak körültekintőnek kell lenni a nagy vállalás előtt (lásd később).

Tapasztalataim és megfigyeléseim alapján az ultra népszerűségnek a fent említett ‘nagyobb dobás’ az egyik oka. A másik lehetséges tényező, hogy szimplán szeret a futótárs sokat futni, több időt egyedül lenni, terepen futni, így a laza 1 óra futás nem kielégítő neki.

Akkor érzi jól magát, ha 3-4 órát futkározik és közben élvezi az egyedüllétet, a saját gondolatait. Közben bele is sétál hegynek fölfelé, túrázgat is kicsit, majd teljesen felfrissül az edzés, verseny után.

A harmadik oka a népszerűségnek, hogy megszűnik a teljesítménykényszer. Főleg a terep ultrákon igaz ez. Indíthatna órát, mérhetné, hogy mennyi alatt nyomja le az 50-60 km-t, de lényegében felesleges, hiszen a terepviszonyok miatt amatőr szinten az idő lényegtelen ebben az esetben.

Nem kell számolgatni, hogy hány km milyen tempóval ment, hol lassult, hol futotta el az elejét, stb. Nincs meg az a teljesítménykényszer sem a felkészülés során, sem egy versenyen (ha jár versenyekre egyáltalán), mint egy utcai futóversenyen. Betartani az előírt edzéstervet, hogy majd az utcai versenyen (10 km, félmaraton, maraton) egy bizonyos időeredményt elérjen.

Esetleg épp a magyar sikereket látva gondolja, hogy megpróbálkozik az ultrával. Ez is egy lehetséges ok, hiszen nemzetközi szinten is kimagasló teljesítményre képesek a hazai ultrafutók.

Bármelyik is motiválja (vagy a felsoroltak bármelyik kombinációja, esetleg teljesen más okok) a (leendő) ultrafutót, mindegyik érthető és sokak számára vonzó lehetőséget kínálnak.

Nagyobb távolság vagy erősebb iram?

Amikor felmerül a következő célok kitűzése a maraton teljesítése után, akkor egyre gyakrabban az ultra távok lehetősége mellett döntenek a futók. A fentiekben leírtam már, hogy milyen tényezők állhatnak a háttérben (persze ezer más oka lehet még).

Viszont felmerül a kérdés, hogy miért nem az a következő cél maraton után, hogy javítson az illető a maratoni idején. Mondjuk futott 4 órás maratont, és az ultratáv helyett kitűzhetné a 3:30-as időt.

Őszintén szólva, ez engem is elgondolkodtat. Mert ebben az esetben tényleg csak a mennyiség érdekelheti a leendő ultrafutót és a ‘minőség’ kevésbé. De vajon ez problémát jelent-e?

Spoiler alert: Fogalmam sincs.

Tényleg nem tudom megmondani a választ. Hajlok arra, hogy igen, először javítson még az idején, fusson maratont még pár évig, teremtse meg az alapokat egy ultrához, és utána lehet lépkedni feljebb a táv tekintetében.

Másrészt nem tudom eldönteni, hogy ilyenkor a teljesítménykényszer szól-e belőlem. Mert mi van akkor, ha a futónk megelégszik a 4 órás maratonnal? Kipipálta és köszöni szépen, ő ultrát szeretne futni a jövőben. Például már 60 fölött van, már nehezen tudna gyorsulni, viszont simán elbóklászik 60-70 km-eket egy lassabb iramban. Ráadásul szereti.

Szóval most meghasadtam egy kicsit. Persze orvosi vélemény, stb. beleszólhat az elképzelt ultrafutónk terveibe, de ez így is egy érdekes kérdés.

Amit mindenképp meg kell tenned, mielőtt ultrafutásba kezdenél

Pontosítok, mielőtt futni kezdenél vagy sportolni, akkor is érdemes az alábbi tanácsokat megfogadni. Ha ultrázni szeretnél, akkor pláne. Nem fogod elhinni, de ha extrém terhelésnek, ultrafutásnak akarod kitenni a szervezeted, akkor előtte mindenképp orvoshoz kell fordulnod. Nem, nem az épelméjűségedet kell megvizsgálniuk,
hanem a szervezetedet. Hihi.

Például, nagyon hasznos lehet egy nyugalmi EKG és egy szívultrahang vizsgálat. Ez a nulladik lépés. És mindig mondd el, hogy sportolsz, és lehetőleg sportorvoshoz menj.

Utána egy terhelés-élettani vizsgálat következhet. Nem, ez nem teljesítménydiagnosztika, teljesen más a kettő. A terhelés-élettani vizsgálatot orvosok végzik, és nem csak egészséges embereken, hanem betegeken is. A teljesítménydiagnosztikát egészséges sportolókon végzik el.

Egy következő fokozat lehet a teljesítmény-élettani vizsgálat, erről részletesebben nem írok most. Majd ezután következhet a jól ismert teljesítménydiagnosztika.

Épp fülbevalót csináltat egy sportoló magának teljesítménydiagnosztika közben. haha. Vagy egy csepp vért vesznek a laktátméréshez!

Bizony, jó sok vizsgálat. Nem feltétlenül kell mindet elvégeztetni, de mindenképp azt javaslom neked, hogy egy orvossal és egy ultrafutásban jártas edzővel konzultálj, mielőtt nekivágsz az első Budapest-Székesfehérvár hosszú futásodnak valamelyik vasárnap délután. 

Ahogy írtam, nem csak ultrafutás esetében kell ezeket a vizsgálatokat elvégeztetni, egy félmaratoni, maratoni felkészülés nulladik lépése is lehet. Keress fel mindenképp valakit, aki a vizsgálatokban és a tervezésben is tud segíteni neked. Nekem sok a dolgom, engem hagyjál!. 😀 Csak viccelek.

Szívesen segítek én is, ha kérdésed van, de én nem vagyok kompetens az ultrák világában, maximum a megfelelő emberhez, orvoshoz tudlak irányítani, aki segíteni tud neked.

Mi az a „training age” és neked mennyi?

A türelem legalább olyan fontos, mint az alapos felkészülés, mert lehet, hogy a szíved vinne és csinálnád, de a vázrendszer, csontok, izmok, stb. nem biztos, hogy elbírja a hirtelen növekvő terhelést. Először az alapokat szükséges megteremteni.

Létezik egy olyan kifejezés, hogy „training age”, aminek nem tudom a helyes magyar megfelelőjét, de az a lényeg, hogy az edzéssel, futással töltött éveidet jelöli. Nekem ez jelenleg 16 év. Ha te 1 éve kezdtél futni és azóta rendszeresen futsz, akkor neked 1 év.

Persze az sem mindegy, milyen életmód faktorok állnak a háttérben. Ha valaki egy farmon nőtt fel és fizikai munkát végzett egész életében, akkor más ez a 1 év, mint egy olyan személynél, aki mindig ülőmunkát végzett és nem sportolt semmi mást előtte.

Én az óvatosan közelítők közé tartozom, szerintem az első félmaratonhoz 2,5-3 év edzéssel töltött időnek kell eltelnie (training age). Ez nem azt jelenti, hogy nem futhatsz előtte félmaratont, vagy ne tudnád lefutni, hiszen sokan 3-5 hónap felkészüléssel is lefutják.

Ez a 2-3 év az alapok megteremtésére szolgál, hogy biztonságosan tudd lefutni, de ami fontosabb: ne csak lefusd, hanem jó eredményt is érj el, és ne sérülj meg a verseny után. Erről nagyon sokan megfeledkeznek, hogy nem csak a mennyiség számít, hanem a minőség is.

Egy jó maratonhoz szerintem legalább 6 év folyamatos edzés szükséges. Persze előtte is le lehet futni, előfordulhat, hogy már 1 évnyi edzés után lenyomnád, de ugyanaz az eset áll fent, mint a félmaratonnál. Lehet, már túlságosan óvatosnak tűnik a megközelítés, de elég sok sérülésem volt, 3-6 hónapos kihagyások, szóval megbosszulja magát, ha nem körültekintő az ember. Ebből adódóan ultrát futni legalább 7 edzéssel töltött év után ajánlott.

Tudom, hogy lefutni egy félmaratont, maratont, pláne egy ultratávot büszkeség. És legyél is rá büszke, mert megdolgoztál érte, nem adták ingyen. Viszont érdemes türelmesnek lenni, és hidd el, nagyobb büszkeség lesz, ha nem sürgeted, és felkészülsz rendesen egy-egy nagyobb megmérettetésre.

Mert akkor nem csak annyit tudsz mondani, hogy lefutottad, hanem egy jó időeredményt is társítani tudsz a teljesítményhez. Ráadásul az okos, megfontolt tervezésnek és fokozatos terhelésnek köszönhetően elkerülheted a sérüléseket és nem egy ‘egynyári’ futóbajnok leszel 1 db emlékéremmel, hanem folyamatosan tudsz újabb versenyeket teljesíteni, újabb trófeákat begyűjteni!

Futás és futás között is óriási különbségek!

Én főként az utcai futóversenyek és a pálya atlétika világából csöppentem a futás tömegsport világába. Őszintén meg kell mondanom, sem ultrás edzőről, sem ultrás versenyzőről nem hallottam az alatt a 12 év alatt, amíg igazolt atlétaként versenyeztem. Ez egyrészt az én ‘műveletlenségem’ okán történhetett meg, másrészt ég és föld a különbség a kettő között.

Ugyan mindkettő futás, de teljesen más közeg, teljesen más világ. Pályaversenyektől a maratonig ismertem minden hazai és világklasszis futó eredményeit, világcsúcsokat, edzőket, egyesületeket, stb. Viszont nem tudtam volna mondani egyetlen ultrafutót sem, vagy olyan edzőt, aki ultrafutással foglalkozna.

És ezzel nem voltam egyedül. Nem hiszem, hogy lett volna olyan csapattársam, aki meg tudott volna említeni, akár egyet is. Pedig mindkettő futás. Nagyjából a 100 méteres sprint és a maraton esetéhez hasonló az eset. Mindkettő futás, de ég és föld a különbség a kettő között, szinte már más sportág.

Gyanítom, ez fordítva is igaz. Egy ultrafutásban érdekelt versenyző, edző nem biztos, hogy túl nagy érdeklődést mutatna egy fedett pályás 1500 méteres országos bajnokság iránt. És ezzel semmi probléma, hiszen különbözőek vagyunk, más ízléssel, érdeklődéssel. Ezt csak azért írtam le, hogy erre hivatkozz, ha bele akarsz kötni, ugyan miért írok az ultrafutásról, miközben nem is vagyok ultrafutó. hihi.

(Egyébként egyszer kipróbáltam a tájfutást, de úgy eltévedtem, hogy abból majdnem egy 12 órás ultra lett.)

Összefoglalás

A futás szeretete rohamosan terjed, aminek nagyon örülök. Továbbá tapasztalataim alapján az ultrafutás az egyik leggyorsabban fejlődő, népszerűséget szerző irányzata. Ennek oka van. Mégpedig elég sok. Néhány lehetséges okot felsorolatam a bejegyzésben, de ezeken kívül lehet számtalan más tényező is a háttérben.

Lényegében mindegy, hogy miért szeretnél ultrát futni, a fontos, hogy orvossal és edzővel konzultálj előtte. És próbáld figyelembe venni a képességeid, és eddigi tapasztalatod. Ha két éve kezdtél el futni a nulláról, akkor nem az ultra a megfelelő következő cél.

Akkor nem, ha szeretnél egészségesen, sérülésektől mentesen edzeni a továbbiakban is. Legyél türelmes, teremtsd meg az alapokat, építsd fel a megfelelő állóképességet, és utána felügyelet mellett már nyomhatod is a 70-80 km-eket. Sok sikert hozzá! 🙂

Amennyiben hasznosnak találtad a bejegyzést, akkor oszd meg futótársaiddal, hálásak lesznek érte.

Kapcsolódó bejegyzés: Lubics Szilvia – Frissítés maratonon és ultratávokon

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány