Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com

Első látásra egyszerű mutatványnak tűnik a SMR hengerezés, mobilizálás, és valójában tényleg az is, viszont bizonyos esetekben nem javasolt élni ezekkel a technikákkal.

A hengerezés (vagy más néven myofasciális fellazító önmasszázs) az önmasszázs egy formája, mely segít fellazítani a feszes, merev izmokat, a letapadt izompólyát (fascia). A hengeren kívül számtalan mobilizációs eszköz közül lehet már választani, melyek különböző felülettel, keménységgel rendelkeznek.

Az alábbi esetekben nem javasolt a mobilizációs gyakorlatok alkalmazása, viszont érdemes konzultálnod egy gyógytornásszal, szakorvossal, és az ő utasításai szerint járj el. Mobilizációs gyakorlatoknak számít az SMR hengerezés, különféle mobilizációs eszközök használata (masszázs labda, masszázs bot, stb.), és a nyújtás is.

Nem javasolt a hengerezés, mobilizálás

Kialakult visszerek esetén nem javasol, de megelőzésben hatékony lehet. Várandósság esetén sem javasolt, viszont erről megoszlanak a vélemények, de én azt javaslom, hogy várandósság esetén se végezz mobilizációs gyakorlatokat, vagy konzultálj előtte szakorvossal, gyógytornásszal.

Továbbá csontritkulás (osteoporosis, osteoarthritis), magas vérnyomás, cukorbetegség és vérhígítók szedése esetén mindenképp konzultálj egy gyógytornásszal, szakorvossal, rehabilitációs trénerrel, mielőtt elkezdenéd alkalmazni ezeket a gyakorlatokat.

Az imént felsorolt egészségügyi problémák esetében nem javasolt, vagy sokkal nagyobb körültekintésre van szükség a mobilizációs gyakorlatok tekintetében.

Ezért érdemes személyesen felkeresned a fent említett szakembereket, és az ő véleményük alapján kell eljárni.

Kifejezetten TILOS mobilizációs gyakorlatokat végezni

A következő esetekben kifejezetten tiltott a henger használata, mobilizációs gyakorlatok alkalmazása: gyulladásban lévő szövetek esetén, szteroidos kezelés alkalmával, traumás sérülésekre utaló jelek esetén (bőrpír, duzzanat, deformitás, akut fájdalom), bármilyen ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis), vérrögök, daganatos betegségek, vagy fibromyalgia esetén.

Továbbá perifériás idegbántalom (peripheral neuropathy), vénagyulladás (phlebitis), kötőszöveti gyulladás (cellulitis), goiter (pajzsmirigy rendellenességek), csontvázat és izomzatot érintő rendellenességek, ekcéma (eczema) és egyéb allergiás bőrreakció, bőrbetegségek esetén, nyílt sérülések, sebek esetén szintén tilos a hengerezés, mobilizálás.

Azoknak a személyeknek sem javasolt, akik számára nehézséget jelent leülni a földre, majd utána felállni a földről különböző okokból kifolyólag.

Bármilyen mozgásszervi rendellenesség, sérülés, betegség esetén szintén tilos a henger és a különböző mobilizációs eszközök használata.

Amennyiben kétségeid lennének, hogy a gyógyszeres kezelésed, vagy egyéb más egészségügyi kezelésed, állapotod lehetővé teszi-e a mobilizációs gyakorlatok alkalmazását, akkor fordulj szakemberhez (sportorvos, gyógytornász, rehabilitációs tréner), mielőtt elkezdenéd alkalmazni a gyakorlatokat.

Ezeken a területeket TILOS mobilizálni

Bizonyos esetekben, területeken nem ajánlott a hengerezés, ezt mindenképp tartsd szem előtt, amikor a gyakorlatokat végzed. Fontos, hogy csak izmot hengerezünk, ínakat, térdkalácsot, ízületeket, csontokat, sérült területet semmiképp.

Csontos területeket sem szabad közvetlenül hengerezni, kislabdázni, például lapockákat, bokaízületet, csípő és lábak csontos területeit (térd, sípcsont, stb.).

Az izomrostok iránya jól behatárolhatók, viszont a fascia (izompólya) esetén ez korántsem ilyen egyszerű mutatvány. A fascia az izmok körül minden irányban fut, ezért gyakran több nyomásirányra van szükség, több szögből kell megdolgozni.

Továbbá nem javaslom, hogy derekad (gerinc lumbális szakaszát), nyaki gerinc szakaszt, és a hasadat hengerezd. A hát felső szakaszának hengerezése közben megengedett, hogy a gerincedet is érintse a henger.

Viszont a gerinc alsó, lumbális szakaszát nem ajánlott hengerezni, ezért a bordakosár alatti részt, a derekadnál kislabdákkal tudod megdolgozni a gerinced mellett úgy, hogy a gerincedet nem bántod a labdákkal.

És úgy alapvetően a gerincedet se hengerezd közvetlenül például kislabdával, vagy egyéb eszközzel, mely a gerincoszlopot sérthetné. A gerinc körüli izmok, szövetek fellazítására hozták létre az alábbi képen látható eszközt (duoball), melynek vájata lehetőséget ad arra, hogy a gerincet ne érje behatás.

Duoball mobilizációs eszköz

Viszont még ezzel az eszközzel sem szabad a nyaki területet, nyaki gerincszakaszt mobilizálni, mert számtalan ideg, ér fut a csigolyák mellett, között, és a csigolyák közel találhatóak a bőrhöz, mely nyomás hatására megsérülhet.

Hengerezés, mobilizálás szempontjából a nyaki terület, nyaki gerinc szakasz a legveszélyesebb terület. Ha nyaki fájdalmakkal küzdesz, akkor se hengerezd ezt a területet, sok esetben a váll, hát izmainak merevsége, feszes állapota váltja ki a nyaki fájdalmakat is.

Amennyiben nyaki fájdalmaid vannak, keresd fel a szakorvosodat, gyógytornászodat.
Ízületeket sem szabad hengerezni, a könyöködnek, térdednek, bokádnak nincs szüksége hengerezésre. Más módszerekkel, technikákkal lehet ezeknek az ízületeknek a mozgástartományán dolgozni.

Amennyiben szeretnél jobban elmerülni a nyújtó és mobilizációs gyakorlatokban, szeretnéd jól, biztonságosan végezni ezeket a gyakorlatokat, akkor ajánlom figyelmedbe a VÉDŐPAJZS videós tréningemet. A Védőpajzs segítségével jelentős mértékben tudod csökkenteni a sérülések kockázatát, továbbá gyorsítani tudod az edzéseid utáni regenerációt, és gazdaságosabb lesz a futómozgásod! Kérj hozzáférést a 30 full HD videóhoz az alábbi gombra kattintva!

3 órás videós anyag mobilizációs gyakorlatokról kezdő és haladó futóknak

Minden részterületre kiterjedő, részletes magyarázat

30+ full HD videó, örökös hozzáférés

További érzékeny pontok

Tehát olyan területeket hengerezz, kislabdázz, melyeken sűrű, vastag izomszövet található. Hölgyek esetében a mellizom körüli szövetek érzékenysége miatt nagyon óvatosan érdemes csak hengerezni, kislabdázni, vagy ki is hagyható ez a terület.

Kerüld a nagyon érzékeny területek hengerezését, például a pókhálóvénás, seprűvénás, visszeres (varicose) területeket. Szintén kerüld el azokat a területeket, melyeknek csökkent az érzékelése, például diabéteszes neuropathia (diabetic neuropathy) miatt.

Ha kétségeid lennének, keresd fel a szakorvosodat, és kérd ki a véleményét, hogy a tested bizonyos területeire gyakorolt nyomás veszélyeztetheti-e az egészségügyi állapotod.

A hengerezés egyik fő célja, hogy fejlessze az izmok, fascia rugalmasságát, mozgékonyságát. Ahogy közeledsz az ízületekhez, sokkal kevesebb kötőszövet, izomszövet, zsírszövet található ezeken a részeken, mely csökkenti a hengerezés hatékonyságát, létjogosultságát ezeken a területeken.

Bizonyos esetekben megengedett lehet, hogy mobilizációs eszközökkel az ízületekhez közeli részeket is megdolgozd, viszont ehhez gyógytornász személyes jelenlétére van szükség.

A sérült, gyulladt, bedagadt, duzzadt, fájó, meghúzódott területeket se hengerezd, mobilizáld.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány