Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com

Egy pulzusmérő óra nagyon hasznos eszköz lehet a felkészülésedben, és értékes információkra tehetsz szert az edzésterhelésről. Viszont nem mindegy, milyen órát használsz, könnyen túllőhetsz a célon, teljesen más helyiértéket kaphat az óra a felkészülésedben, mint ami valóban megilleti.

Ne érts félre, én támogatom, hogy minél több adat legyen egy edzésről, így a sportoló jobban tudja tervezni az edzéseit, viszont!

Viszont tudnod kell, hogy pulzusmérő óra nélkül is lehet nagyon jó eredményeket elérni, nekem is volt szerencsém olimpikonokkal edzeni, akik egyszerű, mezei órákkal készültek fel a versenyekre, olimpiára.

Továbbá hiába van rengeteg adatod az edzéseidről, ha nem tudod értelmezni ezeket az adatokat. Ha van egy órád, ami ezer dolgot mér, de valójába te csak a megtett távot, sebességet, pulzusértékeket nézegeted (a nézegetés és értelmezés nem ugyanaz), akkor minden más funkció szinte felesleges, maximum van egy drága órád.

Ebben a bejegyzésben a “hogyan válassz órát” kérdésre kapsz választ, tehát hogyan válassz a saját igényeidnek megfelelő órát, és nem arra kapsz választ, hogy mit vegyél.

A Futólépés blogon megszokhattad már, hogy mindig komplexen vizsgálok egy-egy témát, nagyobb látószöggel közelítem meg. Ha csak egy bejegyzést akartam volna írni a futók számára fejlesztett órákról technikai paraméterekkel, akkor ugyanolyan bejegyzés született volna, mint amit százasával találsz a neten egy guglizás után.

Ezért azt a bejegyzést az órák gyakorlati használhatóságára hegyeztem ki, és az ésszerűség volt az iránytűm a futóknak szánt órák dzsungelében.

Mivel ezt a Futólépés bejegyzést olvasod, valószínűleg te magad is nyitott vagy a tanulásra, és jobban szereted a komplex, holisztikus megközelítéseket az egysíkú, szemellenzős megközelítések helyett. Ez jellemző a Futólépés Falka tagjaira, és ha te is így gondolkodsz a futásról, akkor te is Falkatag vagy. Waúúúú!

Semmilyen megállapodásom nincs egyik sportórát gyárt céggel sem, a saját véleményem alapján született a bejegyzés, továbbá azoknak a futóknak a visszajelzését használtam fel, akikkel együtt dolgozom, akiknek személyre szabott edzéstervet készítek.

Mivel a közös munkához elengedhetetlen, hogy a futónak legyen futóórája, amit szinkronizál a TrainingPeaks felületével (itt kommunikálunk, itt vezetem az edzéseket a sportolóimnak), ezért szinte az összes sportórát gyártó cég termékéről vannak tapasztalataink, Fitbit-től a Polar-on át az Apple Watch-ig.

Hogyan válassz ésszerűen órát futóként?

Ahogy az imént említettem, érdemes átgondolnod, mire használnád az órát, milyen funkciókra van szükséged. Mert széles a skála, 50 ezer forinttól 300 ezer forintig százféle óra közül választhatsz, és ugyan fontos eszköz az óra, de az ésszerűség jegyében itt is érdemes felállítanod egy prioritási listát.

Abban az esetben, ha még odáig sem jutottál el szemléletmódban, hogy futás mellett heti 2-3 alkalommal végezz futó-specifikus erősítő gyakorlatokat, két vagy három hetente járj sportmasszőrhöz, felépítsd az edzéstervedet módszeresen, mobilizációs gyakorlatokat végezz, stb., akkor szinte teljesen mindegy, milyen órát veszel.

Ebben az esetben vedd meg a legolcsóbbat, ami pontosan mutatja az időt és a távot, esetleg a pulzust.

Az imént említett sorban az óra a sokadik helyen áll, és egyáltalán nem erre kell fókuszálnod, pénzt költened, ha a fent említett felsorolásban komoly hiányosságaid vannak, mert a sérülésmentes futáshoz, egészséges fejlődéshez nem a drága futóóra lesz az elsődleges eszközöd.

Hanem az, hogy 

Ha ezek megvannak, akkor jöhet egy komolyabb óra, de amíg ezek hiányoznak és csak futsz a nagyvilágba, addig hulla mindegy, mi van a csuklódon. Még akkor is, ha épp pulzuskontrollal végzed az edzéseidet. Vegyél egy 50 ezres órát, ami pontosan méri a pulzust, aztán csókolom.

Így megspórolsz közel 200-250 ezer forintot, amit költhetnél sportmasszőrre (ha egy óra 6 ezer Ft a masszőrnél, akkor ebből 35-40 alkalom jönne ki), futóedzőre, aki edzéstervet készít számodra (ha 25 ezer egy hónap, akkor 10 hónapig lenne megfelelően felépített edzésterved), teljesítménydiagnosztikára (ebből az összegből 6-8 alkalommal tudnád elvégeztetni a vizsgálatot) vagy épp gyógytornászra, regenerációt segítő módszerekre, stb.

Természetesen ha minden megvan a fent felsoroltak közül, vagy már törekszel rájuk, és még pénzed is van ezekre, akkor nyugodtan vedd meg a drágább órát.

Remélem látod, hogy nem a 250 ezer Ft-os órával van a gond, hanem azzal, ha úgy gondolod, ez fog elsődlegesen hozzásegíteni a sérülésmentes futáshoz és a fejlődéshez, nagyobb teljesítményhez.

Profizmus vagy trendkövetés

Most mondhatnád, hogy: “De István, te emlegeted mindig a profizmust, hogy profi gondolkodásmód, hozzállás a saját teljesítményünkhöz, edzéseinkhez, stb. Akkor most mi van, elgurult a gyógyszer?”

Az nem profizmus, ha van egy drága órád, ami valóban hozzá tudna segíteni a magasabb szintű edzésterhelések kialakításához, de valójában ki sem használod ezeket a funkciókat.

Továbbá amíg az alapok nincsenek meg (jól felépített edzésterv, erősítő és mobilizációs edzések, az energiagazdaságos futómozgás alapjai, stb.), addig egy ilyen óra csak csillogás-villogás Instagramon, trendi, szexi dolog.

Ne (csak) a futáshoz használt cuccaid legyenek profik, hanem a gondolkodásmódod. Főként a gondolkodásmód legyen az!

Kövess Instagramon is, Futólépés néven megtalálsz! hehe!

Csak számomra tűnik viccesnek, hogy szabadidősportolók, akiknek nincs egy épkézláb edzéstervük, regenerációs stratégiájuk, nem végeznek erősítő edzéseket már Watt-ot “mérnek” az edzéseiken és közben nézegetik, stresszelnek a függőleges oszcilláción és VO2max értékeken, melyket épp jelez az órájuk?

Ilyenkor kicsit elszomorodom, mert tudom, hogy olyasmire vesztegetik az energiájukat, figyelmüket, ami az ő esetükben szinte semmit sem rak hozzá a futóteljesítményükhöz.

A függőleges oszcilláció azt mutatja meg, hogy futás közben a test súlypontjának mi a legmagasabb és legalacsonyabb helyzete, és a két pont között mért távolság a függőleges oszcilláció. Ha túl nagy a függőleges oszcilláció, akkor felfelé törekszik a futó, ahelyett, hogy főként előre haladna futás közben.

Ez valóban nem energiagazdaságos futás közben, mert nem előnyös, ha felfelé “pattogsz” futás közben, de mondok neked valamit. Szerinted mi történik, ha elfárad ez a futó? Egyszerűen csökkenni fog ez a függőleges elmozdulás és kész.

Mondok még egy titkot, minél többet futsz, annál inkább “lekopnak” ezek az energiapazarló “kilengések”, mert a tested törekszik az energiagazdaságos mozgásra. Igen, ilyen csodálatos az emberi test.

Viszont csak bizonyos kereteken belül képes erre a tested. Ha például a futómozgásba bekapcsolódó izmok feszessége, gyengesége akadályozza, fékezi a hatékonyabb, gazdaságosabb futómozgást, akkor futhatsz akármennyit, egy bizonyos szint után már nem lesz hatékonyabb, energiagazdaságosabb a futómozgásod.

Ezen úgy tudsz segíteni, hogy felméred a futómozgásba bekapcsolódó izmok állapotát, majd mobilizációs gyakorlatokkal visszaállítod a megfelelő tónusukat, megerősíted ezeket az izmokat, és futótechnikai, mozgáskoordinációs gyakorlatokat végzel. Ajánlom figyelmedbe ezt a bejegyzésemet: A futótechnika fejlesztés hatalmas csapdái

Tehát vissza a témához. Egyszerűen komikus, ha egy 4-5-6 peres iramban futó szabadidősportoló a függőleges oszcilláción stresszel. Abban az esetben megérthető, amikor kiélezett teljesítményről van szó, de ez a világklasszis futók esetében érdekes maximum, ott érdemes ezen dolgozni.

Vagy a másik kedvencem a VO2max érték, amit számtalan futótól hallottam már. Apró megjegyzés, hogy ezt az értéket pontosan csak laboratóriumban tudják mérni és genetikailag is meghatározott. Az órád csak számol, becsül valamit az életkorodból, edzéseidből, testtömegből, stb., de az elég messze lehet a valóságtól.

Tehát a relatív VO2 max (létezik abszolút VO2 max is) azt mutatja meg, hogy mekkora a test által felvehető és szállítható maximális oxigén mennyiség testtömegre vetítve (ml/kg/min). Mivel genetikailag is meghatározott ez az érték, ezért csak bizonyos kereteken belül fejlesztheted.

Nah mindegy, a lényeg, amit szerettem volna kihozni ebből, hogy semmi gond a drága futóórákkal, amennyiben ki is használod a funkciókat, és nem tolja el a fókuszt, helyettesíti azokat az alapokat, amivel minden futónak rendelkeznie kell. Az eszköz sosem hibás, a felhasználónak kell tudnia, hogy milyen igényei vannak, és ahhoz milyen óra passzol.

Milyen órát válassz az edzéseidhez?

Ahogy említettem a bejegyzés elején, ez a cikk a hogyan válassz órát kérdésre ad választ, és nem a mit vegyek kérdésere.

Mivel “eldumáltam” nagyon az időt, és már így is elég hosszú lett ez a bejegyzés, ezért a futóórák összehasonlítása egy következő bejegyzésben valósul meg, ahol kizárólag a használhatóság szempontjából hasonlítok össze néhány futóórát.

Árak, technikai paraméterek, tapasztalatok az órával kapcsolatban, stb. Minden órát képtelenség lenne bemutatni, ezért ki fogok választani 7-8 népszerűbb modellt, és azokat fogom összehasonlítani.

Összefoglalás

Egy megfelelően kiválasztott óra nagyon jó edzőpartner lehet, amennyiben okosan használod. Nem állítom, hogy nem használtam, nem fogok használni olyan órát, ami a csúcskategóriás órák közé tartozik, viszont mindig olyan megfontolásból teszem ezt, hogy hozzásegítsen a magasabb teljesítmény leadásához.

Ha erre elegendő egy 50 ezres óra, akkor az az okos választás, ha ehhez egy 250 ezres órára van szükség, tehát indokolt, akkor azt kell használni. Az eszköz sosem hibás, a felhasználónak kell tudnia, milyen igényei vannak, és ahhoz milyen órára van szüksége.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány