Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com
A teljesítményedet nemcsak a lefutott távolság és az eltelt idő határozza meg, hanem a pulzusszám is. Több pulzusértéket kell figyelembe venni az edzésmunka hatékony kialakításához. Ilyen például a maximális pulzus, a nyugalmi pulzus, az aerob és az anaerob pulzustartományok, megnyugvási pulzus edzés után, stb.

Én most a maximális pulzusról fogok írni, de szép lassan mindegyiket kíváncsi tekinteted elé tárom majd. A maximális pulzusszám (HRmax) meghatározásához 3 módszert mutatok meg. Az egyik a számolásos, a másik az empirikus módszer (tehát saját kezeddel megméred), a harmadik pedig a saját fejlesztésű, alternatív módszerem!

Mielőtt jobban elmélyednék ebben a fontos témában, ki szeretném fejteni a bevezetőm első gondolatát. Mit jelent az, hogy nem a lefutott táv és az eltelt idő határozza meg a teljesítményedet? Mutatok egy példát, így sokkal egyszerűbb lesz megérteni.

Ha lefutsz 10 km-t 40 perc alatt 175-ös átlag pulzussal, majd 2 hét múlva lefutod ezt a 10 km-t újra 40 perc alatt 165-ös átlag pulzussal, akkor melyik edzéseden volt jobb a teljesítményed? Nanáá, hogy az utóbbin, hiszen az idő és a távolság ugyanaz, viszont a keringési rendszeredet kevésbé vette igénybe a terhelés. 

Azoknak a sportolóknak a felkészülésében, akiknek személyre szabott edzéstervet írok, a pulzusmérés elengedhetetlen feltétel, mivel online tartjuk a kapcsolatot és a TrainingPeaks szoftveren keresztül elemzem az edzések adatait.

Lehet pontosabb pulzus adatok nélkül is dolgozni, viszont ebben az esetben kevesebb információ lesz az edzésterhelés és a teljesítmény kapcsolatáról. Van rá példa, hogy pulzusmérés, maximális pulzus meghatározása nélkül is eredményesen tudunk együtt dolgozni a sportolómmal, viszont több adattal könnyebb a megfelelő, egyénre szabott edzéstervet elkészíteni.

Mutatom is a maximális pulzus meghatározásához a számolásos módszert

1.) 220 – életkor.

Ezt azoknak ajánlom, akik kicsit gyengécskék matekból, mert aránylag könnyű dolgozni ezzel a több ismeretlenes képlettel. Viszont nagy hátránya, hogy ősrégi, elavult, pontatlan.

2.) 206 – 0.88 x életkor. 

Ezt feminista élharcosok dolgozták ki, tehát csak nőkre érvényes a számítás. Ha férfi vagy és ezzel próbálsz számolni, az olyan, mintha nullával osztanál a fekete lyuk peremén! (Komolyan nőkre szabott a számítás!)

3.) 205 – 0.5 x életkor.

John Parker dolgozta ki. Annyi a szépsége, hogy a nők, illetve az elit sportolók egyaránt 5-5 plusz szívdobbanást kapnak tőle. Szóval ha valamelyik igaz rád, adj hozzá még ötöt az értékhez.

4.) BUX index – 0.7 x életkor (40 év felettieknek). Haha! Csak viccelek! 🙂

5.) 217 – 0.85 x életkor (30 év alatti elit atlétáknak mínusz 3, 50 év körüli elit atlétáknak plusz 2, 55 év feletti elit atlétáknak plusz 4).

Bonyolódik a helyzet! 😉 Látom ám, hogy a számológép után matatsz! Kelleni is fog a következőhöz!

6.) 210 – 0.5 x életkor – 0.1 x testtömeg (férfiaknak plusz 4).

Ezekről tudni kell, hogy nagy ritkán sikerül eltalálni a pontos értéket, van amelyik már rég elavult módszer. Főként azoknak ajánlott, akik túlsúllyal küzdenek, nagyon kezdő sportolók, betegséggel küzdenek.

Ha valamelyik igaz rád, mindenképp egyeztess orvossal és csak így kezdj neki a következő, méréses módszernek. Ha van rá mód, legyen valaki veled a mérés közben, még akkor is, ha egészséges vagy!

Maximális pulzus meghatározása méréses módszerrel

1.) Igyál sok folyadékot edzés előtt, egész nap.

2.) Keress egy hosszan és enyhén emelkedő dombot vagy bármit, amire igaz ez, akár felüljáró is lehet. (A dombedzések jótékony hatásáról ebben az írásomban tudhatsz meg többet: Dombedzés – A titkos fegyver.)

3.) Melegíts be nagyon alaposan, mivel erős edzést fogsz csinálni!

4.) Fuss felfele 2 percig, lendületes tempóban, majd kocogj vissza az emelkedő aljára

5.) Ismételd meg az előző lépést még háromszor, folyamatosan fokozd a tempót az előző felfutáshoz képest!

6.) Az utolsó alkalommal adj bele mindent, nyomd tövig a gázt, repedjen az aorta (na jó, az talán ne)!

7.) Miután végeztél az utolsó szakasszal, azonnal kezdd el mérni a pulzusod a nyaki ütőerednél. Előtte nem árt, ha gyakorlod, hogy gyorsabban megtaláld. Mérd 10 másodpercig, majd szorozd be az értéket hattal (tehát egy óra mindenképp kell, amin tudod mérni a 10 másodpercet).

Az emelkedőre futás meglehetősen nagy terhelést jelent az izomzat számára is, ezért érdemes felmérned a futómozgásba bekapcsolódó izmaid állapotát, tónusát, feszességét a felmérés előtt.

Amennyiben szeretnél pontosabb képet kapni a futásban résztvevő izmaid állapotáról, akkor ajánlom neked a következő videós bejegyzésemet, melyben a Thomas teszt segítségével megállapíthatod a csípőhorpasz izom, egyenes combizom, combpólyafeszítő izom állapotát, merevségét: A futótechnika fejlesztés hatalmas csapdái

Végezd el 3 perc alatt a tesztet otthon, és állapítsd meg, milyen mértékben akadályozzák futómozgásodat ezeknek az izmoknak a feszes, beszűkült állapota.

Ez volt tehát a méréses módszer. Ha valami nem teljesen világos, kérdezz nyugodtan. A következő, egyben utolsó módszer saját fejlesztés, az eredmény garantált!

Maximális pulzus meghatározása alternatív módszerrel

Szedd össze az összes bontatlan számlát, amit találsz. Ha csak 1-2 db van, akkor várj egy hónapot. A kupac számlát helyezd egy asztalra, szépen egymás mellé, majd ülj le az asztalhoz.

Vegyél egy mély lélegzetet és 30 másodperc alatt tépd fel az összes borítékot. Ez az alapozás időszakában (télen) sokkal hatékonyabb, szóval lehetőleg télen tedd meg.

Ügyelj a légzésre közben, mert könnyen pánikrohammá eszkalálódhat a maximális pulzus meghatározása!

Ennyit a maximális pulzusról, válaszd ki a számodra szimpatikus módszert. A következő cikk nagyon izgalmas lesz, mert a profizmusról fogok írni, mely minden amatőr és haladó futót érint!

Pontosabb mérés

A fent leírtaknál van pontosabb meghatározási módszer is. Amennyiben komolyabb pulzusmérős órával rendelkezel, akkor vannak olyan tesztek, melyek elvégzésével megállapítja a szoftver a maximális pulzusodat, stb.

Még ennél is pontosabb adatokat nyerhetsz egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálat alkalmával. Ez a két lehetőség aránylag költséges megoldás, viszont sokkal pontosabb adatokhoz jutsz a maximális pulzusodat és pulzuszónáidat illetően.

Ha érdeklődsz a pulzuskontroll módszere iránt, akkor ezt a bejegyzésemet ajánlom figyelmedbe: A pulzuskontroll önmagában kevés.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány