Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com

Gyakran látom a lelkes futókat, hogy Facebookon vagy Instagramon posztolják a VO2max értéküket, hogy most éppen hárommal magasabb, mint egy hónappal ezelőtt. Gondoltam, írok ezzel kapcsolatban egy blogbejegyzést, hogy mi az a VO2max, és miért felesleges olyan nagy figyelmet fordítania egy szabadidő-sportolónak erre az értékre.

Nem kioktatásnak szánom, vagy irigységből írom (haha), inkább a tisztánlátás miatt fordítok cirka 3-4 órát ennek a bejegyzésnek az elkészítésére. Ha kioktatni akarnék bárkit, akkor írnék egy arrogáns Facebook posztot erről a témáról 15 perc befektetett munkával, hogy miért nincs értelme nézegetni ezt az értéket az órádon.

Így viszont tanulni is lehet ebből, és értékes ismeretekre tehetsz szert, ha érdekel a téma. Szóval NO OFFENSE!

Hamarosan videót is forgatok erről, szóval érdemes feliratkoznod a Futólépés Youtube csatornára, hogy le ne maradj róla!

Annyit azért elöljáróban elárulok már a blogbejegyzés elején, hogy egy alacsonyabb VO2max értékkel rendelkező futó gond nélkül jobb eredményt érhet el egy magasabb VO2max értékkel rendelkező futónál, és a VO2max érték növekedése, vagy csökkenése nincs egyenes arányosságban a futóteljesítmény növekedésével, csökkenésével.

Tehát fontos, de nem ez a legfontosabb mutató a teljesítmény tekintetében egy szabadidő-sportoló esetében.

Ne értsd félre, nem azt mondom, hogy nem fontos és nem kell törődni vele, azt mondom, hogy túl nagy figyelmet kap ahhoz képest, hogy egy szabadidő-sportoló futóteljesítményében mekkora szerepe van.

Nem kell pánikba esned, ha azt látod, hogy csökken az órádon a VO2max értéked, mert egyrészt ettől még a futóteljesítményed lehet nagyobb, másrészt ha ezen idegeskedsz, akkor maximum a vérnyomásod fog nőni. Haha.

Ha magas a VO2max értéked, az szuper, mert megteremti a lehetőséget a nagyobb aerob kapacitás eléréséhez nagyon intenzív futás közben, és egy jó képet adhat a kardiovaszkuláris fittségedről, viszont önmagában a magasabb VO2max érték nem jelent egyértelműen jobb futóteljesítményt.

A teljesítményedet meghatározzák még további tényezők, például a laktátküszöb értéked, a maximális aerob teljesítményhez tartozó sebességed, az energiagazdaságosságod, mentális képességeid, stb.

Oké, ne essünk végletekbe, tehát ha nagyon alacsony ez az érték futóknál, vagy nem futóknál, akkor rejthet egészségügyi kockázatot is. De ebben a bejegyzésben nem a patológiás esetekről írok.

Az alábbi képen azt látod, hogy 69 ml/kg/perc-es VO2max értékkel is lehet 2:08-as maratont futni, miközben magasabb VO2max értékkel rendelkező futók “gyengébb” eredményeket érnek el ezen a távon. Elit futók között a 90-es vagy 90 fölötti érték meglehetősen gyakori.

Mit mutat meg a VO2max érték?

Tehát, mit mutat meg a (relatív) VO2max érték? Azt mutatja meg, hogy mekkora a szervezet maximális oxigénfelvevő képessége maximális terhelés (vita maxima) mellett.

Épp egy futószalagon futsz lélekszakadva, folyamatosan kapkodod a levegőt, mert mindjárt a végkimerülés határára érkezel. A tüdődbe jutó levegő oxigénmolekulái a tüdő léghólyagocskáinak kapillárisain keresztül a véredbe jutnak, amit a véred elszállít az izomsejtekhez, melyeknek szüksége van oxigénre, hogy energiát tudjanak előállítani.

A maximális terhelés alatt azt mérik, hogy hol van az a pont, amikor a szervezeted a legnagyobb mennyiségű oxigént képes felvenni és hasznosítani. Utána platózni fog a VO2max érték, nem fog tovább emelkedni, mert elérte a plafont.

Persze ettől még tudsz futni tovább, akár az intenzitást is tudod növelni, de egyrészt már nem sokáig, másrészt fájni fog.

Egyébként azért raktam zárójelbe 3 bekezdéssel feljebb a relatív jelzőt, mert létezik abszolút VO2max érték is.

A különbség a kettő között, hogy az abszolút VO2max esetében liter/percben lesz megadva a felvett oxigén mennyisége (pl. 4 liter/perc), míg a relatív esetében milliliter/perc/ttkg formában. Tehát a relatív esetében testsúlykilogrammra vetítve adjuk meg az értéket, és a futós órád, applikációd is ezt fogja jelezni neked, amikor arra ébredsz egy csodálatos májusi reggelen, hogy már 52 a VO2max-od (52 ml/kg/perc).

Azért van szükség a relatív értékre, mert így összehasonlítható egyének között is a VO2max érték. Nyilvánvaló, hogy egy 80 kg-os felnőtt férfi abszolút VO2max értéke nagyobb lesz, mint egy 50 kg-os nő értéke, mivel a hímnek nagyobb a tüdeje, szíve, izomzata, és úgy alapvetően az egész teste, ezért több oxigént tud felvenni maximális terhelés alatt.

Viszont, ha testsúlykilogrammra vetítjük (relatív) a VO2max-ot, akkor már bárki összehasonlíthatja az értékét bárkinek az értékével, mert arányos lesz.

Remélem, ebből már kapiskálod, hogy ha ledobsz néhány kg súlyfelesleget, akkor nőni fog a VO2max értéked is, mivel a maximálisan felvett oxigén mennyisége kevesebb testsúlykilogrammon oszlik el.

Pl. eddig 70 kg voltál és 4,5 liter oxigén/perc volt az abszolút VO2max-od, ami relatív értékben 64 ml/kg/perc. Ha ledobsz 3 kg súlyfelesleget, akkor 67 kg leszel, az abszolút VO2max értéked nem fog változni, viszont a relatív VO2max értéked 67 ml/kg/perc lesz. Voálá!

De azt is el kell árulnom itt – mert annyira izgatott vagyok – hogy bizonyos életkor felett évente 1-2 ütéssel csökken a maximális pulzusod, és emiatt csökkenhet a VO2max értéked is. De ennek ellenére érhetsz el jobb eredményeket idősebb korban is!

Ha egy spiroergometriás vizsgálat alatt neked például 55 ml/kg/perc lesz a VO2max értéked, majd utána elvégzik a futótársadon is ezt a vizsgálatot, és neki szintén 55 ml/kg/perc lesz az eredmény, vagy ahhoz közeli, akkor ki fogja nyerni a következő versenyt köztetek?

Ha a te esetedben a VO2max intenzitás 60%-ánál található a laktátküszöb, akkor ez gyengébb edzettségi állapotra utal, ellenben, ha a futótársad esetében a VO2max intenzitás 70%-ánál található ez a küszöb, akkor az fejlettebb állóképességre utal.

Lefordítva és nagyon leegyszerűsítve ez annyit jelent, hogy egy ugyanolyan hosszú távon a 60%-os értékkel rendelkező futó alacsonyabb intenzitást tud produkálni, míg a másik magasabb intenzitáson tud futni (70%), mivel magasabb a laktátküszöb értéke.

Ha a 60%-os futó emelni akarná a tempót, akkor felszaporodnának a savas bomlástermékek (laktát, hidrogénion), melyek fáradást okoznának. Persze függ ez a teljesítmény más tényezőktől is, de ne bonyolítsuk túl.

Az alábbi képen a fent leírtakat látod, nagyjából azonos VO2max értékkel rendelkezik a két futó, viszont különböző laktátküszöb értékkel.

A fenti képen az oxigénfelvétel görbéjét látod, és a bejelölt laktátküszöböket

Szabadidő-sport vs élsport

Egy élsportoló esetében kicsit más tészta ez, de ott is csak bizonyos távokon kap nagyobb jelentőséget a VO2max érték (1500 m-től – 10.000 m-ig), és ott sem ez az egyetlen és legfontosabb mutató.

Nagy jelentősége van ezeken a távokon még az anaerob képességeknek, enzimatikus folyamatoknak, különböző gyorsasági kondicionális képességeknek, izomzatnak, izomrostok arányának, az idegrendszernek, pszichés faktoroknak, stb.

Elit futóknál 10 km fölötti távokon szintén csökken a VO2max érték jelentősége.

Továbbra is fontos, mert a világ élvonalában láthatjuk, hogy nagyon kiélezett a verseny, másodperceken múlik egy-egy bajnoki cím sorsa már hosszabb távokon is, de még így is kevesebb jelentősége van például egy félmaratoni vagy maratoni táv esetében.

Ez a képesség a potenciált teremti meg, hogy nagy mennyiségű oxigént tudjanak a sejtek felvenni maximális, vagy maximálishoz közeli intenzitáson.

Természetesen elit atléták között nem mindegy (főleg 1500-10.000 m között), hogy valaki 90-es vagy 70-es VO2max értékkel rendelkezik, de annak nincs jelentősége még a világ élvonalában sem, hogy valakinek 90-es vagy 83-as ez az értéke.

Ha elit atléták esetében is a VO2max érték lenne a teljesítmény legfőbb mutatója, akkor a verseny rajtjánál egyszerűen csak be kellene mutatni egy friss spiroergometriás vizsgálat eredményét a VO2max értékre vonatkozóan.

Akinek a legmagasabb, az nyeri a versenyt, a második legmagasabb VO2max az ezüst érmes, és így tovább. Szép is lenne. Aztán meg mehetnek a fiúk, lányok pisilni, hogy más értékekre is fény derüljön. Haha.

Szóval nem ez a legfontosabb mutató az eredményes hosszútávfutásban félmaratoni, maratoni, ultramaratoni távokon.

Ráadásul a VO2max értéket genetikai korlátok miatt nem lehet jelentős mértékben fejleszteni, viszont amit fejleszteni tudsz az a VO2max értékedhez, és a VO2max alatti szubmaximális tartományokhoz tartozó intenzitás. 

Ettől függetlenül törekedhetsz rá, hogy kifejezetten a VO2max értéket fejleszd (rövidebb interval, résztávos, dombozós edzésekkel), ha rövidebb távokra készülsz (1500 m – 5000 m).

Akkor is fejlődni fog bizonyos mértékben, ha az edzésmunkáddal nem kifejezetten ezt a képességed akarod fejleszteni, hanem például a laktátküszöb intenzitásodat. Nyilván nem olyan mértékben, de fejlődni fog.

De abban az esetben is fejlődik – természetesen alacsony mértékben – ha egy teljesen kezdő futó elkezd kocogni.

Viszont minél magasabb lesz az edzések hatására a VO2max érték (megközelítve a genetikai korlátokat), annál nehezebb fejleszteni, vagy csak kis mértékben fejlődik.

A mutató, amit érdemesebb nyomon követni

A laktátküszöb jobban fejleszthető, mint a VO2max érték, és jobb indikátora is a teljesítménynek. A laktátküszöbnek nagyon sok neve van, ahány iskola, annyiféle megnevezés: anaerob küszöb, második laktátküszöb, FTP, stb.

Ne akard egységesíteni, vagy rendszerbe foglalni ezeket, én megpróbáltam és lehetetlen küldetés, ahány iskola, annyiféle elnevezés. A legjobb amit tehetsz, hogy kiválasztasz egy rendszert, és azzal dolgozol, továbbá a megnevezés mögötti definíciót kell mindig alaposan szemügyre venni.

Én ebben a bejegyzésben a laktátküszöböt annak az állapotnak, tartománynak a megnevezésére használom, amikor a laktát olyan mértékben termelődik, hogy a szervezet már nem képes hatékonyan elszállítani, eltávolítani, felhasználni, ezért jelentősen felszaporodik, exponenciálisan nő a mennyisége a vérben.

Ha fejleszted a laktátküszöb értékedet, akkor gyorsabb leszel ugyanolyan erőfeszítések mellett. Például eddig 4:50-es iram tartozott a laktátküszöbödhöz, és ezt a tempót 1 órán át tudtad tartani versenyen.

Ha célzott, rendszeres edzésterheléssel fejleszted ezt a küszöbértéket, akkor kitolhatod pl. 4:20-as iramig, vagy jobban. Tehát képes vagy egy órán át magasabb intenzitáson futni ugyanolyan körülmények, fiziológiás stresszhatás mellett.

Mi határozza meg, hogy mekkora lesz a VO2max értéked?

Mindjárt bemutatok neked egy csúnya képletet, amit meg is magyarázok, de addig elmondom, hogy két dolog befolyásolja a VO2max-odat. Az egyik a genetika, a másik az edzettséged.

A genetika fogja meghatározni a VO2max kapacitásod plafonját, tehát ha a genetikai adottságaid szerint 70 ml/kg/perc lehet a VO2max értéked plafonja, akkor edzhetsz te bármennyit, a világ összes kilométerét lefuthatod, akkor sem lesz 75 a VO2max-od.

Viszont az is fontos, hogy kb. 21 éves korig fejleszthető, vagyis hiába rendelkezik valaki genetikailag jó alapokkal, ha az utánpótlás-edzés időszakában nem végez érdemi fejlesztő munkát, később nem tudja kiaknázni a benne rejlő potenciált. Később nem a genetikai, hanem csak az abból kiaknázott maximumot fogja tudni elérni. (Köszi a kiegészítést Fülöp Tibornak)

Viszont ez nem jelenti azt, hogy ne lehetnél jobb futó, miután már plafonon van a VO2max értéked, vagy ne lehetnél jobb futó egy magasabb VO2max értékkel rendelkező futónál.

Az alábbi ábrán azt látod, hogy milyen tényezők befolyásolják a VO2max értékét. Jól láthatod, hogy vannak olyan tényezők, melyeket vagy egyáltalán, vagy csak minimálisan tudsz edzésekkel befolyásolni (pl. maximális pulzusszám, szívméret, verőtérfogat).

Ábra forrása: www.magyaredzok.hu, Dr. Györe István előadása: Az állóképesség élettani háttere és mérésének
lehetőségei

Persze, a szív fala izmosodhat, és a szív bal kamrájának ürege tágulhat edzés hatására, de ez is genetikailag meghatározott, hogy milyen mértékben. Van, akinek ugyanolyan edzésterhelés hatására nagyobb mértékben változik, és van olyan futó, akinek kisebb mértékben.

És ebből adódik, hogy a verőtérfogat genetikailag is befolyásolva lesz, és természetesen az edzésterhelés által is. És bizony a verőtérfogat (SV) jelentős mértékben befolyásolja a VO2max értéket.

Ha neked jelenleg 50 a VO2max-od, és genetikailag benned van, hogy akár 72 is lehet, akkor rendszeres, célzott edzéssel elérheted ezt az értéket.

Tehát a genetikailag meghatározott VO2max egy potenciál, amit edzéssel el tudsz érni.

És itt a képlet (persze maximális terhelés mellett):

VO2 = SV x HR x a-vO2 Diff = Q x a-vO2 Diff

  • SV = Stroke Volume = Verőtérfogat: szív összehúzódásakor (szisztolé) a szív bal kamrájából kipréselt vér mennyisége
  • HR = Heart Rate = Szívfrekvencia
  • a-vO2 Diff = Arteriovenous oxygen difference: az artériás és vénás vér oxigén mennyiségének különbsége (ez mutatja meg, mennyi oxigént használtak fel a sejtek)
  • Q (SV x HR) = Cardiac Output = Keringési perctérfogat: egy perc alatt hány liter vért keringet a szervezet

A fenti képletből láthatod, hogy a maximális oxigénfelvételi képességet (VO2max) nagyban befolyásolja a keringési perctérfogat.

De egyéb tényezők is befolyásolhatják ezt az értéket: vörösvértestek száma, izomzat erezettsége, izomsejtek mitokondrium ellátottsága, stb.

Na most, szerinted az órád vagy a telefonos applikációd tudja, hogy a szíved bal kamrája egy szisztolé, összehúzódás során hány milliliter vért pumpál az aortába, artériákba?

Persze, hogy nem tudja, hanem az életkorod, nemi hovatartozásod, testtömeged, pulzusszámod és az edzéseid alapján különféle algoritmusokkal kiszámolja a VO2max értékedet, és annak változásait.

Mondanom sem kell, hogy ahány óra, applikáció, annyiféle algoritmus, és hát egyik sem tudja pontosan az értéket, mert ezt laborban lehet legpontosabban mérni, vagy 3-5 km-es (vagy 8-12 perces) maxra futott versenyek eredményéből lehet a VO2max-hoz tartozó intenzitási értékekre következtetni.

Természetesen, ha pontosan nem is tudja az értékedet az órád, de arra megfelelő lehet, hogy a változásokat nyomon tudod követni.

Mert itt igazából az a lényeg, hogy milyen intenzitás tartozik a VO2max értékhez és az ehhez viszonyított szubmaximális tartományokhoz, hiszen nem egy számot akarsz nézegetni az órádon, ahogy változik, hanem fejlődő időeredményeket akarsz látni.

Szóval, ha már szeretnéd használni valamire ezt az értéket, akkor inkább a hozzá kapcsolódó intenzitási tartományokat érdemes vizsgálni.

Alacsonyabb VO2max értékkel nagyobb teljesítmény?

Az alábbi ábrán 3 futót láthatsz, A, B és C futók. A és B futónak megegyezik a VO2max értéke, viszont az A futó magasabb laktátküszöbbel rendelkezik. Szerinted melyik futó ér majd el jobb eredményt egy versenyen? Természetesen az A futó.

Láthatod, hogy a C futónak alacsonyabb a VO2max értéke, viszont ehhez képest magasabb a laktátküszöb tartománya, mint a B futónak. Szerinted ki nyeri a versenyt, ha csak ezeket az adatokat néznénk? Yes, a C futó.

Úgy képzeld el a VO2max értéket, mint az autó motorjának kapacitását. Attól még nem leszel egyértelműen jobb futó hosszabb távon, mert nagyobb a motor.

Fontos az is, hogy milyen hatékonysággal (fogyasztással) tudsz működni, mennyire gazdaságosan.

30 éves kor felett is fejlődhetsz időeredmények tekintetében, miközben a VO2max-od folyamatosan csökken. És ez azért lehet, mert más komponenseket fejleszteni tudsz, például gazdaságosabb lesz a futómozgásod adott sebességen.

Tehát a csökkenő vagy alacsony VO2max mellett is lehet fejlődni, ha hatékonyabban, energiagazdaságosabb tudsz működni például a laktátküszöb, vagy laktátküszöb alatti tempódon (ami a maratoni tempó nagyjából haladó, elit futók esetében).

Vagy erősebb, ellenállóbb izomzattal rendelkezel, tehát az izmok fáradással szembeni ellenállóképességét fejleszted.

Ami igazán jó indikátora a teljesítményednek, az a gazdaságosság, hogy mennyi oxigént, energiát használsz fel bizonyos sebességen (pl. maratoni, félmaratoni, vagy ultra versenytempón), és miből nyered az energiát közben.

Ezek a versenytempók, intenzitások sokkal alacsonyabbak a VO2max értékhez kapcsolódó intenzitásnál, és neked ezeken az intenzitásokon kell hatékonyabban működnöd, mivel ezeken a távokon versenyzel.

Ezért azokat a képességeket kell főként fejlesztened célirányos edzésekkel, melyekre ezeken a távokon lesz szükséged.

Engem például egyáltalán nem érdekel, mennyi a VO2max értékem, amíg nem akarok VO2max-hoz közeli intenzitáson 1500 – 5000 m-es távokon indulni. Sokkal fontosabb mutató 10 km-es távok felett a laktátküszöb sebességed, ez jobban befolyásolja a teljesítményed.

Könnyen előfordulhat, hogy azt látod az edzéseid során, hogy emelkedik a VO2max értéked, mert rendszeresen edzel, intenzív edzéseket végzel, gyors és rövidebb résztávokat, interval edzéseket.

Viszont az emelkedő VO2max értéked ellenére egy félmaratoni vagy maratoni versenyen könnyen előfordulhat, hogy gyengébb eredményt érsz el, mint az alacsonyabb VO2max értékeddel.

Ez akkor fordulhat elő, ha nem olyan edzéseket végeztél, melyek kifejezetten a maratoni vagy félmaratoni felkészülésedet támogatták volna.

A VO2max érték “korlátai”

Ugyanaz a személy más VO2max értéket produkálhat bringázás és futás közben. Oké, ezt csak érdekességnek szántam, hiszen mit érdekel minket, hogy bringázás közben mennyi a VO2max értékünk, hiszen mi futók vagyunk.

Viszont az sem mindegy, milyen protokollal mérik a VO2max-ot futószalagon, például meredekséget is állítanak a padon, vagy végig sík marad. Ha valaki nem ügyes, nincs meg a mozgáskoordinációja, nem futja jól az emelkedőket, akkor más értéket kaphat, amikor síkon futtatják vele a tesztet, és más értéket, amikor meredekséget is állítanak a futószalagon.

VO2max-hoz tartozó teljesítmény számolása versenyeredményből

Ha nem tudod laborban tesztelni a VO2max értékedet, viszont szeretnéd tudni, hogy milyen teljesítmény tartozik hozzá, akkor elit atléták esetében az aktuális 3 – 5 km-es versenytávon elért legmagasabb intenzitás nagyjából a VO2max-hoz tartozó teljesítményt fogja prezentálni.

Szabadidő-sportolók esetében a 8-12 percig fenntartható maximális intenzitás lesz megközelítőleg a VO2max értékhez tartozó intenzitás.

De ennek a kalkulátornak a segítségével is kaphatsz információt a becsült VO2max értékedhez tartozó teljesítményről.

Pötyögd be az aktuális legjobb 3-5-10 km-es versenyed időeredményét, és a 3 km körüli érték lesz a VO2max-hoz tartozó teljesítményed (Equivalent fül).

Összegzés

A VO2max érték csak egy szám, ami az életkorral csökken, szabadidősportolók esetében nem lehet egyértelműen következtetni a futóteljesítményre, és nem is a legfontosabb mutatója az edzettségnek.

A futóteljesítményt sokkal nagyobb mértékben befolyásolja a laktátküszöbhöz tartozó intenzitásod, a mentális képességeid, izomzatod ereje, a gazdaságos működés, stb.

Ráadásul a VO2max érték folyamatosan hullámzik, ahogy az edzettségi állapotod is hullámzik, ahogy az edzésciklusokon át haladsz a felkészülésedben a célversenyed felé.

Ez természetesen, nem növekedhet folyamatosan megszakítások nélkül, úgy képzeld el, mint a szuperkompenzációs görbe hullámzását. Egyszer magasabb, utána kicsit alacsonyabb, aztán ismét magasabb, új csúcsokra tör, aztán kicsit ismét alacsonyabb, és így tovább.

Ha elfogadsz tőlem egy jó tanácsot, akkor inkább a laktátküszöbödre fordíts nagyobb figyelmet, vagy éppen az RQ-t (respirációs kvóciens) méresd meg egy spiroergometriás laborvizsgálat során, ezek sokkal nagyobb segítségedre lesznek a felkészülésed alatt. Utóbbi megmutatja, mennyire hatékonyan égeted a zsírt futás közben.

Lehetne még folytatni, részletezni a bejegyzést az általános aerob kapacitás (general aerobic capacity, GAC) és a lokális aerob kapacitás (local aerobic capacity, LAC) fogalmainak tisztázásával, de talán már így is túl tudományos lett.

A VO2 slow component is megérne egy misét, szintén tovább színezi a képet, de majd egy másik bejegyzésben.

Ha jobban össze vagy zavarodva, mint eddig, és még inkább elvesztetted a fonalat a VO2max értékkel kapcsolatban, akkor iratkozz fel a Futólépés Youtube csatornára, mert hamarosan videót is készítek a témáról.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány