Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com

Rengeteg futóval találkozom, és az első pár mondat után mindig a célok kerülnek előtérbe. Mi a célod a futással, mit szeretnél elérni? Erre főként 2 válasz szokott érkezni. Az egyik, hogy a cél egy bizonyos táv lefutása (5 km, félmaraton, maraton, ultra, 10 km, stb.). A másik, egy bizonyos táv lefutása bizonyos idő alatt.

Ez rendjén is lenne így, mert vannak célok, melyek távlatot adnak, rendszert vonnak maguk után. Viszont hiányzik valami ahhoz, hogy a célok valóban előre mutassanak és támogassák a folyamatos fejlődést.

Ha te azt mondod, hogy neked nincsenek időben, távolságban mérhető céljaid, mert csak az öröm és boldogság miatt futsz, az is teljesen rendben van. Sőt, a kedvenc futóim közé tartozol ez esetben. 🙂 De itt is fontos, hogy ezt az állapotot sokáig fenn tudd tartani, hogy megszakítások nélkül tudj rendszeresen futni. A te esetedben ez lehetne egy cél.

Célok fajtái

Ez a bejegyzés nem kifejezetten a célok fajtáiról szól, de mindenképp szeretnék erről a témáról is megemlékezni.

A szakirodalom szerint alapvetően 3 féle célt kellene kitűznöd magad elé, melyek természetesen dinamikusan változnak, ahogy folyamatosan fejlődsz.

Megkülönböztetünk rövid, közép és hosszú távú célokat. Ezeket nem fejtem ki részletesen, majd egy következő bejegyzésben írok róluk, hogy mi alapján lehet felállítani ezeket. Csak gondoltam felkeltem a kíváncsiságod, hogy kövesd a blogot és Facebook oldalam további infókért a jövőben. Hihi.

Célok körültekintő és teljes meghatározása

Ahogy említettem, a futók többsége a célok meghatározásakor vagy le szeretne futni egy bizonyos távot, vagy a táv lefutása mellé egy időeredményt is társít.

Ez rendben van így, de mi történik a kitűzött cél elérése után? Vagy inkább azt kérdezem, milyen állapotban éred el a kitűzött célt. Vannak magasan motivált futók, akik képesek egy versenyen sokkal többet kihozni magukból, mint amennyire edzettségi állapotuk alapján képesek lennének.

Elérik a kitűzött célt, ronggyá futották magukat, és két dolog történhet velük. Ha szerencséjük van, egy hosszabb regenerálódás után folytatni tudják az edzéseiket.

A kevésbé szerencsés és gyakoribb eset, hogy a szervezet teherbíró képességét meghaladó cél teljesítése után megsérülnek, és akár több hónapnyi kihagyás következik. Számtalan ilyen futóval találkoztam már, és én is ilyen voltam.

Túltoltam a versenyeket, akkor is elindultam, ha nem voltam felkészülve és hajtottam egy időeredményt, amit célul tűztem ki. A célt elértem, de utána hónapokig nem tudtam edzeni (ínhüvelygyulladás a lábfejben) és a felépülés után kezdhettem mindent elölről. Az így elért cél, csak átmeneti örömöt okozott, mondhatni semmit. Rosszul volt meghatározva a cél, nem törődtünk a következményekkel.

Megoldás a célok átfogó meghatározásához

Láthatod, ha csak számokban gondolkodsz, akkor a nem megfelelő módon meghatározott és elért céljaid gátat szabhatnak az egészséges, folyamatos fejlődésednek.

Mi lehet a megoldás ebben az esetben?

Amikor legközelebb a céljaidat próbálod meghatározni (bármi is legyen az), egyszerűen tedd mellé, hogy a cél elérése után továbbra is egészségesen, sérülések nélkül szeretnéd folytatni az edzéseket.

Például:

„A célom, hogy lefussak 10 km-et 45 perc alatt és utána folytatni tudjam sérülések nélkül az edzéseimet.”

Ez egy komplettebb meghatározása a célodnak, mely távolabbra mutat. Ez megakadályozhat abban, hogy olyan célokat próbálj elérni, melyekre még nem vagy felkészülve. Továbbá ösztönözni fog arra, hogy lelkiismeretesen készülj fel a kitűzött cél elérésére.

Ezáltal lesz a célod teljességében teljesítve. Ha csak az időeredményt vagy távolságot sikerül teljesíteni, és utána megsérülsz, nem tudod folytatni az edzéseket, akkor egyszerűen nem érted el a kitűzött célodat.

Ha csak a célodnak az a fele van meg, mely a távot, időeredményt képviseli, majd utána hónapokat kell kihagynod, akkor valójában a célod elérése csak hátráltatott és visszavetett a fejlődésben. Jobban jártál volna, ha a cél teljesítését meg sem próbálod, inkább türelemmel készülsz a következő lehetőségre.

Ezt vidd magaddal

Bármennyire is egyszerűnek tűnik ez, a gyakorlatban sokkal nehezebb alkalmazni. Mert honnan tudod, hogy nem vagy kész úgy teljesíteni a célt, hogy utána folytatni tudd a futást sérülések nélkül? Honnan tudhatod, hogy te is olyan magasan motivált futó vagy, aki képes egy téthelyzetben túlteljesíteni, és meghaladni a szervezete aktuális teherbíró képességét?

Utóbbira a válasz az önismeret, az elmúlt évek alatt gyűjtött tapasztalat. Továbbá egy rendszeresen vezetett edzésnapló is segíteni tud neked, hogy el tudd dönteni, milyen formában vagy jelenleg és ahhoz milyen teljesítmény társulhat. Egy szakember, edző is sokat tud segíteni neked abban, hogy úgy határozza meg számodra céljaidat, hogy a célok elérése után folytatni tudd az edzéseidet sérülések nélkül.

Remélem, tudtam segíteni neked, hogy a jövőben céljaid meghatározásakor eggyel tovább gondold a dolgot, és a távolabbra mutató, folyamatos fejlődésedet szolgáló teljes körű céljaidat tudd meghatározni.

Amennyiben hasznosnak találtad a bejegyzést, akkor oszd meg futótársaiddal, hálásak lesznek érte.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány