Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com
Egy gyors közvélemény kutatás után azt azt az infót kaptam a blog olvasóitól, hogy érdekes téma lehet a maratonon vagy ultratávokon történő frissítés. És vendég írók is színesíthetnék a blogot versenybeszámolókkal, tapasztalatokkal.

És én bizony mindent megteszek a nagyszerű olvasómért, ezért mindenből a legjobb jár neked is. Összekapcsoltam a két kérést, így az alábbi bejegyzésben Lubics Szilvia fog mesélni, hogy hogyan oldotta meg a frissítést a hosszabb versenyein.

Szilvia főként a maraton feletti távokon feszegeti az emberi teljesítőképesség határait, viszont a bejegyzésben olvasottakat hatékonyan alkalmazhatod a 3-4-5 órás maratoni versenyeiden is. A félmaratoni frissítésről pedig hamarosan írni fogok egy másik bejegyzésben. Jó olvasást! /Őry István, a Futólépés blog vezetője/

Kép forrása: Szaszafotó

Lubics Szilvia – Frissítés maratonon és ultratávokon

Nagyon fontos már az elején megjegyezni, hogy a frissítés területén sincsenek varázsszerek. Nincs olyan megoldás, ami mindenkinél használ. Ki kell kísérletezned, hogyan reagál szervezeted bizonyos táplálékokra, folyadékokra, stb.

Azt javaslom, soha ne a célversenyeden alkalmazz először új frissítést. Mindig próbáld ki előtte edzéseken, vagy előkészítő versenyeken. Így nem a maratonodon fog kiderülni, amire fél – 1 évig készültél, hogy nem bírod az energia gél ízét, vagy hasmenésed van tőle.

Emésztési problémák hosszú terhelés alatt

Amikor terhelés éri a szervezeted, intenzív mozgást végzel, akkor a gyomrodban, bélrendszeredben átmeneti vérszegénység lép fel. Ilyenkor a vér olyan helyekre áramlik a szervezetedben, ahol nagyobb mennyiségű oxigénre van szükség a terhelés miatt. Ráadásul a futás közbeni rázkódás is irritálja a hasüregi szerveket.

Ez csak egy tényező a sok közül, az emésztési problémákat ezen kívül számtalan dolog befolyásolhatja. Például, szoktál idegeskedni, izgulni verseny előtt? Az idegrendszeri hatásra is kialakulhat fokozott bélmozgás, de ezt okozhatja a sok rostbevitel is.

De előfordulhat az is, hogy a túl sok szénhidrát viseli meg az emésztőrendszeredet, esetleg a túl tömény, vagy túl híg italok. Nem beszélve az frissítő italok hőmérsékletéről, ha nagyon hideg, vagy túl meleg a folyadék.

Képet készítette: Varga György

A versenyek előtt segíthet egy rövidebb pre- és probiotikum kúra a panaszok megelőzésében. Ez azért fontos, mert megerősíti bélrendszered, mely a verseny alatt egy elég nagy stresszhatásnak van kitéve. Épp ezért fokozottan ügyelj a higiéniára, fertőtlenítsd a kulacsod moss kezet, stb.!

Ebből adódóan talán mondanom sem kell, hogy a saját frissítő használata mindig csökkenti az ilyen kockázatokat.

Gyógyszereket is alkalmazhatsz, de ahogy a bejegyzés elején említettem, teszteld le edzéseken, felkészítő versenyeken, hogyan reagál ezekre a szervezeted: hasfogó, hányáscsillapító, görcsoldó.

Szénhidrát bevitel

A hosszabb versenyeken (maratonon, ultratávokon) szinte 100%-ig aerob energiaszolgáltatás történik. Az intenzív, hosszan tartó munka során nem lép fel anaerob állapot, oxigén jelenlétében zajlik a szénhidrátok és zsírok lebontása.

Én azt javaslom, hogy egy igazán hosszú versenyen 2 óra intenzív futás után minimum 40-60 gramm szénhidrátot kellene bevinned óránként.

A fentiekben írtam, hogy az emésztőrendszer vérszegény állapotba kerül a terhelés hatására, ezért nem érdemes terhelni túl sok szilárd étellel. Inkább izotóniás, vagy direkt hosszú távú terhelésre alkalmas long energia italok fogyasztását ajánlom.

Megfelelnek erre a célra a hígított gyümölcslevek, esetleg hígított kóla. Viszont itt nagyon kell figyelni arra, hogy az ital ne legyen túl tömény. Tehát szénhidrát lehet az italunkban is.

Az energia zselék, gélek is megfelelőek lehetnek a szénhidrát bevitel szempontjából. Az első Spartathlonomon összesen 40 zselét fogyasztottam el, különösebb gyomorproblémák nélkül. Viszont ahogy teltek az évek annyira, megundorodtam ezektől a zseléktől, hogy már a szaguktól is hányni tudok.

Amennyiben te sem rajongsz a zselékért, akkor hétköznapibb megoldásokhoz kell folyamodnod. Készíthetsz turmixot az alábbiakból, hogy ne terheld szilárd ételekkel az emésztőrendszered.

Tökéletes lehet erre a rizs, banán, erősebb gyomrúaknak kenyérfalatkák, stb. Kis adagokban próbáld fogyasztani a turmixot, így sokkal egyszerűbben emészthetőek lesznek. Ha elkészültek az adagok, érdemes kiszámolni, melyikbe mennyi szénhidrát van, és e szerint adagolni a verseny alatt.

Lubics Szilvia (középen) a 2017-es Badwater versenyen a Halál Völgyében az Egyesült Államokban. Forrás: AFP/2017 Getty Images/Ezra Shaw

Folyadékbevitel ultratávokon

Erősen függ a megfelelő folyadékbevitel a hőmérséklettől is. Nálam ez 7-8 dl maximum óránként nagy melegben. Ha hűvösebb az idő, vagy éjszaka van, akár 4-5 dl folyadék is elég lehet.

Maratonon ennek akkor van igazán nagy jelentősége, ha 3 óra fölött teljesíted a távot. Egy 2:30-as vagy az alatti maratonistának például nem szükséges óránként 4-5 dl folyadékot elfogyasztania.

Ez is erősen egyéni, első kézből tudom, hogy például Makai Viki (24 órás országos bajnok, legjobb 24 órás eredménye: 225,6 km) esetében a verseny közben fogyasztott nagyobb mennyiségű folyadék gyomorproblémákat okoz. Ő verseny előtti napokban és verseny után iszik nagy mennyiséget. Verseny közben nyáron 3-4 dl-t iszik óránként. Fele annyit, amennyit én szoktam.

Az is fontos, hogy ne egyszerre, hanem kortyonként, vagy 15-20 percenként kisebb adagokban ajánlott meginni a frissítőt! A folyadékbevitelhez hozzá tartozik, hogy pótolni kell az izzadással elveszített elektrolitokat is. A folyadék felszívódásához ugyanis só szükséges.

Amennyiben izotóniás italt iszol, akkor meg van oldva ez a probléma. Amennyiben nem, akkor ajánlom a sókapszulákat.

Én 500 mg sót viszek be tabletta vagy kapszula formájában óránként. Rengeteg jó termék létezik erre a célra. A legjobb megoldás, ha több ásványi anyagot tartalmazó tablettát, kapszulát választasz, mert így egy kapszulával megoldod a kálium és magnézium bevitelt is.

Legyen megtervezve a frissítésed

Hosszabb versenyeken érdemes a frissítés tervezésénél figyelembe venni, hogy előfordulhatnak nem várt események, és így borul az „A” terv. Fontos, hogy legyen „B”, akár „C” terved is, ha a fellépő problémák miatt nem tudod az eltervezett frissítésedet alkalmazni.

Köszönöm a meghívást a blogra, remélem, hasznosnak találtad a bejegyzést és tudtam segíteni. További jó futásokat és tartsd a futólépést! 🙂 /Lubics Szilvia/

Amennyiben szeretnél hasonló szuper bejegyzéseket olvasni és követni az egyik legsikeresebb magyar ultrafutó mindennapjait, akkor ajánlom Szilvia saját weboldalát, melyet ezen a linken érsz el. Továbbá nemrég megjelent könyve is igazán lebilincselő olvasmány, melyről további részleteket a képre kattintva érhetsz el. /Őry István/

Amennyiben hasznosnak találtad a bejegyzést, akkor oszd meg futótársaiddal, hálásak lesznek érte.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány