Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com
A legtöbb futó imád futóversenyen indulni a hangulat miatt, és azért, hogy megdöntse legjobb időeredményeit az adott távon. De túlzásba lehet-e vinni a versenyzést, lehet-e káros a túl sok verseny? Hol a határ, milyen gyakran érdemes versenyezni és milyen távon?
Jó sok kérdés egyetlen bekezdésben. 🙂 Mikor igazolt versenyző voltam, előfordult, hogy 3 hónapon keresztül minden hétvégén versenyeztem január közepétől április közepéig (a fedettpályás idény kezdetétől a mezei futó országos bajnokságig).

Ennek meg is lett a böjtje, mert annyira elfáradtam ezekben a hónapokban, hogy nyáron csak arra voltam jó, hogy a szőlőben kapáljak (a szüleim örömére). A túl gyakori versenyektől egyrészt kimerül a szervezet, másrészt nem marad “hely”, idő a valódi felkészülésre.

Rápihenés és kipihenés

Ha egy jó versenyt szeretnél futni, amire hónapok óta készülsz, akkor közvetlenül a verseny előtti időszak már a rápihenés időszaka, hogy a verseny napján a maximumot tudd kihozni magadból.

Például egy félmaraton esetében, ha jól felkészültél, akkor a verseny előtt 6-7 nappal még belefér egy erősebb váltogatás, egy iramban és volumenben szolídabb résztávos edzés. Majd a versenyig hátralévő idő már a könnyített edzésekről szól.

Tegyük fel, keménykedtél a versenyen, kifutottad magad, kihoztad magadból a maximumot, még képet is töltöttél fel Instára az emlékérmedről. 😀 Ezután versenytávtól függően következik a regenerációs időszak, tehát mikor szintén könnyített edzéseket végzel, pihensz. Ez 1 héttől akár 2-3 hétig is terjedhet versenytávtól és a felkészültségedtől függően.

(Azt érdemes megjegyezned, hogy a jól felkészült futót nem kizárólag arról ismered fel, hogy jó időt futott egy versenyen. Hanem arról, hogy a verseny után a regeneráció ideje is sokkal rövidebb. Tehát gyorsabban “építi fel” magát a szervezet, állítja helyre a terhelés következtében bekövetkezett károsodásokat.)

Ne keverd össze ezt a verseny utáni regenerációs, pihentető időszakot azzal, hogy megsérültél a versenyen és ezért ki kell hagynod 2-3 hetet. Ebben az esetben valamit elrontottál a felkészülés alatt.

A felkészülési időszak rovására versenyezni

Összegezve az előbbi fejezet gondolatait: van 1 hét rápihenő időszak verseny előtt, majd verseny után 1-2 hét (maraton esetében akár 3 hét) regenerációs időszak. Számoljunk csak!

1 hét könnyítés verseny előtt, majd 1 hét könnyítés verseny után. Most a legideálisabb esetet veszem, tehát 1 hét pihenés verseny után. Ez 2 hét laza edzést jelent 1 db verseny kedvéért.

Mi van akkor, ha te 1 hónapban 2-szer versenyzel? Ez egyáltalán nem ritka, teljesen átlagosnak mondható futók körében főleg nyári időszakban, hogy havi 2 verseny simán befigyel. Tehát elméletben, ha betartod a fent leírtakat, akkor 2 x (1 hét + 1 hét) = Laza edzések egész hónapban + 2 verseny!

És mikor történik meg a valódi felkészülés? A kemény edzések, hosszú futások, iramváltogatások, stb. Ha túl gyakran versenyzel, akkor maga a felkészülés esik ki, aminek segítségével tudnál jobb időeredményeket elérni.

Mostantól így számolj egy-egy kitűzött versennyel. Hogy minden ilyen verseny 2 hét laza edzést vonz magával, tehát 2 hét kiesik a felkészülési időszakból. Hogy futsz jól a célversenyen, ha nincs komoly, megalapozott felkészülés a gyakori versenyekkel járó pihenő időszakok miatt?

Gyakori versenyek + kemény edzések

A másik eset, a másik véglet, amit a bevezetőben is említettem. Hogy minden hétvégén verseny, viszont minimális 1-2 napos rápihenés, majd 1-2 napos regenerációs időszak egy erős verseny után és közben ugyanúgy tart a kemény felkészülés. Ebben az esetben pár hónap alatt túledzettség következik be, és azt fogod érezni, hogy bármit futsz, egyszerűen nem megy.

Egy ilyen túledzettség akár több hónapos kihagyást, kényszerpihenőt, csökkenő teljesítményt vonz magával. Azt érzed közben, hogy bármit futsz, fáradt vagy, nem megy a futás, szenvedés az egész. Nagyon fontos a kemény versenyek, edzések mellett megtalálni az ideális mennyiségű és minőségű regenerációs időt is.

Mert könnyen azt veheted észre, hogy hiába edzel sokat, nincs fejlődés, sok esetben inkább visszaesik a teljesítmény. Erről részletesebben olvashatsz ebben a bejegyzésemben: Ezért nem fejlődsz (vagy csak kis mértékben), hiába edzel keményen

Futóverseny, mint edzés

Természetesen edzésnek is el lehet indulni egy versenyen. Ilyenkor az a cél, hogy a versenyen ne fussa ki magát a futó, viszont egy meghatározott tempót teljesítsen. Ez azért jó, mert nem egyedül kell futni a tempót, elvégezni az edzést.

Ebben az esetben vannak edzőpartnerek (versenytársak), akik segíthetnek az iram diktálásában. Ráadásul a versenyhangulat is pumpálja az adrenalit, hozzásegít egy jó futáshoz, edzéshez.

Viszont nagyon fontos ügyelni rá, hogy tényleg edzés legyen a verseny. És ne kapjon el verseny közben a versenyszellem és ne fusd ki magad csontra, mint egy versenyen. Én azért nem szívesen javaslom az ilyen edzőversenyeket, mert 10-ből 8 futó nem tudja tartani az előírt edzést, és a verseny hevében jobban kihajtja magát, mint szükséges lenne, erősebben kezd, mert viszi a tömeg, stb. Nagyon tudatos tervezés szükséges, önuralom és türelem ahhoz, hogy egy verseny valóban edzésként alkalmazható legyen.

Tovább kicsivel több ráfordítás is szükséges, amikor egy versenyt edzésként futunk le. Egy versenyre oda kell érni, korán kelni, akár a helyszínen bérelni szállást, versenyközpontban tömegeket kell kerülgetni, rajtszámot átvenni, stb. A drága nevezési díjakról nem is beszélve.

Érdemes mérlegelni, hogy például egy erős 20 km-es tempófutást érdemes-e egy félmaratoni versenyen megfutni, vagy összeszedni 2-3 futótársat, megbeszélve az edzés célját, tempóját, forgatókönyvét, és így elvégezni az edzést (verseny nélkül).

Nemrég néhány futómmal – akiknek személyre szabott edzéstervet készítek – kifejezetten edzésre használtunk versenyeket. Például félmaratonon fokozatosan gyorsulóra megfutni a versenyt, az első 7 km-t 5:10-es iramban, a következő 7 km-t 4:50-es iramban, az utolsó 7 km-t 4:30-as iramban.

Felkészítő versenyek szerepe

Ne keverd össze a felkészítő versenyt és az imént említett edzés céljából történő versenyen indulást. Egy félmaratoni felkészítő versenynek (10 km-es verseny) lehet az a szerepe 3-4 héttel a félmaraton előtt, hogy a maximumot hozd ki magadból és keményen megfusd a versenyt.

Ez segít neked és az edzőnek is, hogy visszajelzést kapjon, milyen formában vagy jelenleg. Ha részletesebben érdekelnek a felkészítő versenyek és a formaidőzítés, akkor ezt a bejegyzést ajánlom számodra: Formaidőzítés – Így kerülj csúcsformába a verseny napján

Összefoglalás

Nem érdemes Katinkát venni alapul, ha versenyzésről van szó. Ahogy fent említettem, minél edzettebb vagy, annál gyorsabb a regenerációs is. Katinka elég jó formában van, mikor olyan sokat szokott versenyezni. Továbbá az úszás és futás között óriási különbség van, hiába állóképességi sport mindkettő.

Futás közben komoly mechanikai stressz éri a szervezetet talajfogáskor, úszás közben ez nem jelentkezik, stb. Minden másban nyugodtan példát vehetsz Katinkáról, csak a versenyek gyakoriságát ne akard átültetni futókarrieredbe.

Szépen csillog az az emlékérem Instagramon és Facebookon, viszont a gyakori versenyeknek ára van. Méghozzá az értékes felkészülési időszakot áldozod fel a túl sok versenyért.

Amennyiben a jobb időeredmény a cél, akkor legyen egy évben 2-3 fő versenyed (versenytávtól is függ ez a szám), és ezek köré építsd a felkészítő, felhangoló versenyeket. Ettől függetlenül edzésként versenyezhetsz, de ezeket okosan kell csinálnod!

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány