Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com

Ebben a blogbejegyzésben a Suunto 9 Baro multisport órát fogom ízekre szedni, bemutatom neked, hogy futóként milyen funkciókra, technológiára számíthatsz. Az óra nevében a Baro arra utal, hogy ebben az órában barométer (légnyomásmérő szenzor) is helyet kapott, melynek a tengerszint feletti magasság és a légnyomás mérésében van jelentős szerepe, továbbá a viharok előrejelzésében.

A légnyomás változását érzékelő barométer vihart jelez. Jogosan.

Lassan 3 hónapja futok ezzel az órával. Ebben a bejegyzésben bemutatom, miért kedvelem ezt az órát, milyen fejlődési lehetőségek állnak még a Suunto 9 Baro előtt, továbbá melyek azok a területek, melyekkel erőteljes fejlesztésre szorulnak még szerintem.

A következőkben szponzorált tartalom következik, a Suunto magyarországi képviselete szponzorálta a bejegyzés megszületését.

Számtalan funkcióról beszélhetnék, de alapvetően 3 nagyobb területet szeretnék bemutatni. A későbbiekben előfordulhat, hogy más funkciókról, fejlesztésekről is készítek tartalmat. A 3 fő terület a következő:

  • Intelligens akkumulátor módok extra hosszú üzemidővel
  • FusedTrack technológia
  • Suunto ökoszisztéma

Mielőtt jobban elmélyednék a témában, érdemes szem előtt tartanod, hogy felesleges azon vitatkozni, hogy melyik a legjobb futó vagy multisport óra. Mindenkinek a saját igényeire (és pénztárcájára) szabva kell megtalálni az ideális órát. És akkor az lesz számodra a legjobb óra.

De még egyet visszalépek.

Először győződj meg róla, hogy valóban az a következő lépés a futókarriered során, hogy beszerzel egy komolyabb órát (komolyabb pénzért). De ez nem csak az órákra igaz.

Ha jelenleg egy héten jó, ha 2-szer el tudsz menni futni 4-5 km-t, majd következő héten egyáltalán nem edzel, akkor először a rendszerességet biztosítsd az edzéseidben, hogy legyen értelme egy ilyen órát vásárolnod. Ha rendszertelenül, esetlegesen edzel, akkor semmit nem fog hozzárakni egy komolyabb óra a teljesítményedhez.

Semmit.

Ebben az esetben neked teljesen jó, ha a nap állásából méred az időt és a pulzusodat futás közben. Haha. Nem kell rögtön 400-500 ezer forintot cipőkre, felszerelésre, nevezési díjakra elverni, amikor még a heti rendszerességet sem sikerült biztosítani.

Ebben az esetben inkább azt a pénzt költsd bébiszitterre, hogy heti eggyel többet tudj futni, vagy egyszerűen ne túlórázz annyit, hogy ezeket megvegyed, hanem eddz eggyel többet a héten! Esetleg invesztáld ezt a pénzt a vállalkozásodba, hogy később a nagyobb profitból tudd megvenni ezeket az eszközöket. Nah, ennyit az életvezetési tanácsokból!

Ajánlom figyelmedbe ezt a bejegyzésemet is a témában: Így válassz futóórát 2019-ben

Vissza a Suunto 9 Baro-hoz!

Tehát, ha az edzések mennek már, és elhatároztad, hogy kell egy óra, akkor jön képbe a Suunto 9 Baro.

Ha szeretnéd akcióban is látni az órát, akkor javaslom, iratkozz fel a Youtube csatornámra, mert hamarosan videót is forgatok az óráról.

Kattints az alábbi ikonra, iratkozz fel a csatornára, majd folytasd a bejegyzés olvasását. 🙂

Intelligens akkumulátor extra hosszú üzemidővel

Ez a funkció a Suunto 9 Baro zászlóshajója. Az óra kibír akár 120 órát is ultra üzemmódban töltés nélkül. Erre azért sokaknak izzadni kezd a tenyere, akik 40 óránként töltögetik az órájukat. 3 és fél akkumulátor móddal rendelkezik az óra különböző üzemidőkkel:

  • Performance – 25 óra üzemidő (másodpercenkénti GPS mintavétel)
  • Endurance – 50 óra üzemidő (60 másodpercenkénti GPS mintavétel)
  • Ultra – 120 óra (120 másodpercenkénti GPS mintavétel)

Természetesen nem csak a GPS mintavételezési gyakoriság különbözik az üzemmódok között, számtalan más opcióval is próbálják energiatakarékosabbá tenni a különböző üzemmódokat. Például a háttérvilágítás csökkentésével, érintőképernyő kikapcsolásával, stb.

A plusz fél üzemmód egy custom üzemmód, amit bizonyos keretek között az egyéni igényeidre tudsz szabni.

Suunto 9 baro akkumulátor profilok

Edzés közben is tudod változtatni az akksi üzemmódokat, ami szuper szerintem. És mitől lesz ez intelligens akksi üzemmód?

Amikor 10%-ra merült az óra Performance vagy Endurance üzemmódban, akkor felajánlja az óra, hogy átvált energiatakarékosabb üzemmódba egy gombnyomással.

Továbbá, ha Ultra üzemmódban 2%-ra merül az óra, akkor lelő minden funkciót, és kizárólag csak egy egyszerű időmérő pörög. Ezzel biztosítja, hogy a lehető legjobban elnyújtsa az akksi üzemidejét, hogy be tudd fejezni az edzést, és ne vesszenek el az adatok.

Továbbá az óra megtanulja, hogy melyik napokon van a hosszú edzésed, és ha azt érzékeli, hogy alacsony a töltöttségi szint, akkor feldob egy értesítést, hogy “hahó, holnap hosszú edzésed lesz, érdemes feltölteni az órát”.

Tipp: Ha veszel mellkaspántot az órához, akkor ajánlatos azzal mérni a pulzust, a csuklóról mérés jobban meríti az óra akksiját, és nem is olyan pontos, mint a mellkaspánt.

A Suunto mellkaspánt is megérne egy misét, sajnos egyelőre még nem tudtam beszerezni az órához, de ha meglesz, arról is megírom a tapasztalatokat.

Én kizárólag Performance üzemmódban használom az órát az edzéseimhez, a tapasztalatok szerint simán hozza a megjelölt üzemidőt.

Fun Fact: Már ebből is láthatod, hogy ez a széria az ultrahosszú edzésekre lett kitalálva, tehát az ultrázásra. Mindig megfigyelhető, hogy a sportszergyártók próbálják követni az aktuális trendeket, igényeket.

A Suunto előző szériája a Spartan versenyeknek lett dedikálva. Más sportszergyártók szintén hasonló szériákkal rukkolnak elő, vagy egyszerűen spartan, ultra versenyzőket szponzorálnak.

FusedTrack technológia

Az Endurance (60 másodpercenkénti mintavétel) és Ultra (120 másodpercenkénti mintavétel) üzemmódban használható a FusedTrack funkció, amely a Suunto által fejlesztett technológia.

Nagyon leegyszerűsítve az a lényeg, hogy a 60 és 120 másodperces GPS mintavételek közötti homályos foltokat (amikor nincs GPS mintavétel) más adatokból próbálja kitölteni az algoritmus. Például az iránytű, gyorsulásmérő, giroszkóp, barométer, stb. adatait összegyúrva.

Tipp: kalibráld az iránytűt az edzésed előtt, ha Endurance vagy Ultra üzemmódban használnád az órát, ez szükséges a FusedTrack pontosabb működéséhez.

Meglepően jól működik ez a funkció, és ha folyamatosan továbbfejlesztik a jövőben, akkor a ritkán megfigyelhető (olykor jelentős) pontatlanságok is redukálhatóak lesznek. A FusedTrack nélkül egyenes vonalakkal kötné össze az szoftver a GPS mintavételezés pontjait, ami valahogy így nézne ki:

Brutális elképzelni is, micsoda matek zajlik a háttérben, hogy kitöltse az algoritmus a hiányzó pontokat. Mivel mindig a következő “logikus” lépésre számít az algoritmus, legalábbis ezt feltételezi, és számtalan más adatot gyúr össze, ezért könnyű megzavarni is.

Például, ha hirtelen megfordulsz, futsz néhány (100) métert ellenkező irányba, majd ismét megfordulsz, és haladsz tovább, akkor megzavarod a rendszert.

Vagy ha gyakran és hosszú másodpercekig nézed az órádat a tested előtt tartva, miközben a karod mozdulatlan. Mivel az órában van a giroszkóp, gyorsulásmérő szenzor, stb., ezért ha nem mozgatod a karod futás közben (ami elvárt lenne), akkor szintén bezavarsz a matekba.

Vagy ha épp kézenállsz, bukfencet vetsz futás közben, esetleg lezuhansz egy szikláról.

A 2018-as év legpontosabb sebesség, távolság és pozíció mérő órájának választották a Suunto 9-et. Ennek ellenére használat közben tapasztalhatóak pontatlanságok. Ez nem meglepő, hiszen egyetlen óra sem mér pontosan.

Mióta online edzéstervezéssel foglalkozom, számtalan óra típust láttam már összekapcsolva a TrainingPeaks szoftverrel, az edzésgörbék magukért beszélnek.

Láttam én már szinkronizálva és akcióban Apple Watch-ot, Fitbitet, kakukkos órát, az összes Polart és Garmint (azokat a típusokat, amiket össze lehet szinkronizálni a TrainingPeaks felületével), és elmondhatom, hogy egyik sem 100%-ig pontos.

Elvesztik a jelet olykor, csuklóról mérve a pulzus pontatlan szinte az összes óránál (télen szinte használhatatlan a csuklóról mérés). Itt a kérdés mindig az, hogy milyen gyakran pontatlanok, és mekkora mértékű a tévedés.

Erre nagyon jó összehasonlító videókat lehet találni a Youtube-on, lehet, hogy a későbbiekben én is készítek ilyeneket.

A GPS jelet például az alábbiak gyengíthetik, blokkolhatják:

  • Magas fák
  • Vízesések vagy eleve vízben használva (úszás közben)
  • Épületek
  • Hidak
  • Fémszerkezetek
  • Hegyek
  • Vastag, csapadékkal teli felhőtakaró
  • Magasfeszültségű vezetékek
  • Vízmosások, szakadékok
  • Stb.

Tipp: Adj meg referencia értéket az edzéseid előtt a tengerszint feletti magassághoz (altitude).

Ezt gyakran kell megtenni, hogy valóban pontos adatokat szolgáltasson az óra a szintemelkedésekkel kapcsolatban. Ezt manuálisan is beállíthatod, vagy az órára bízhatod, hogy automatikusan tegye meg (utóbbi esetben kb. 10 percet vesz igénybe és olykor pontatlan).

Én azt szoktam csinálni, hogy neten rákeresek egy magassági adatokat tartalmazó térképre, és egy hozzám közeli helyre rábökök, kiírja a tengerszint feletti magasságot, aztán elcsattogok oda, és ott manuálisan megadom mielőtt edzeni mennék.

Navigáció

A navigációval kapcsolatban vegyes érzelmeim vannak. Nagyon okos funkciókat építettek az órába, amiket én is állandóan használok. Például nemrég a Kanári-szigeteken edzőtáboroztam, ezért gyakran ismeretlen helyeken futottam.

Ilyenkor mindig elmentettem a szállásom GPS koordinátáit POI-ként (point of interest), így ha futás közben eltévednék, akkor csak kiválasztom ezt a POI-t, és haza is navigál.

Létre tudsz hozni útvonalakat a Suunto mobilos applikációban, amit az órádon használni tudsz. Nagyon jól működik ez az útvonal tervező, én nagyon szeretem. Ezt eddig (régebbi típusoknál most is) a Movescount-ban tudtad megtenni, hamarosan csak a Suunto App-ban lesz erre lehetőség.

Sőt, ha most a Suunto applikációban létrehoznál egy ilyen útvonalat, akkor jelezné az applikáció, hogy ezután a Movescountban ezt már nem teheted meg. Szóval válassz!

De erről később írok még a Suunto ökoszisztéma részben, mert nem egyszerű a történet.

Ha letérsz a kijelölt útvonalról, nagyjából 100 méter múlva jelez az óra (rezgéssel, és a képernyőn), hogy letértél a kijelölt útvonalról, menj vissza szépen.

Ami számomra kicsit nehézkessé teszi a navigációt, az a bradcrumb nyomvonal térkép. Tehát nem egy topográfiai térképet használ az óra, hanem egy leegyszerűsített nyomvonal térképet. Lásd a képet lent.

Fejtörést főként akkor okoz ez, amikor terepen futok, és például 3-4 kisebb ösvény keresztezi egymást és meglehetősen éles szöget zárnak be egymással. Ugyan rá lehet nagyítani a térképre, de előfordult már, hogy futnom kellett 100-200 métert az ösvényen, mire rájöttem, hogy rossz ösvényen futok. (Az új Suunto 7-es órában már topográfiai térkép van.)

Topográfiai térképpel ez kicsit könnyebb lenne futás közben, viszont erre nincs elég tárhely az órában (és valószínűleg jobban merítené az akksit), ezért született meg ez a megoldás. Ezt leszámítva teljesen jól funkcionál és megbízható a navigációja.

Breadcrumb navigáció

Suunto ökoszisztéma

Ebben a fejezetben a Suunto webes és mobil applikációs platformjairól, a szoftveres környezetről írok. Azért van erre szükség, mert nem olyan egyszerű a dolog, és érdemes az okokat is látni.

A Suunto az Amer Sports cégcsoport része. Az Amer Sports cégcsoportot nagyjából 1 – 1,5 évvel ezelőtt megvásárolta egy kínai konzorcium a finn tulajdonostól. Egyébként olyan márkák tartoznak még az Amer Sports-hoz, mint az Atomic, Salomon, Arcteryx, Peak Performance, Wilson.

A megvásárlás előtt egy maroknyi fejlesztő dolgozott azon, hogy a Suunto órák és a hozzájuk tartozó webes, mobil applikációs platformok lépést tudjanak tartani a konkurenciával.

Tehát meglehetősen alacsony erőforrást csoportosított ide az Amer Sports. Jól látható, hogy a kínai felvásárlás után ez változott, nagyobb erőforrás jut Suunto-éknak is.

Ami egyértelműen látszik, hogy a mobil applikáció került előtérbe, rengeteg integrációt fejlesztettek más szoftverekhez, komoly partneri kapcsolatot építettek ki a Strava-val, és számtalan más szoftverrel össze lehet kötni a Suunto applikációt.

Ne keverd össze: a Suunto App a Movescount felületén használatos funkció, ellenben a Suunto mobilos applikációval (Suunto app). De a Movescount-ról mindjárt bővebben is írok.

Suunto mobil applikáció

Movescount mobil applikáció

Tehát nagyon fontos lett a Suunto-nak a más szoftverekkel történő integráció, továbbá a közösségi oldalakon való továbbosztás lehetősége is. A Suunto mobilos applikációból meg tudod osztani az edzéseidet Facebook-on, Instagram-on, Endomondo-n, Strava-n, stb.

Az eddig előszeretettel használt Movescount webes platform rengeteg adatot tartalmazott az edzésekről. Tényleg rengeteget. Valószínűleg rájöttek a Suunto-nál, hogy a futók nagyon kis százaléka használta ki ezt a nagyon profi felületet az edzései elemzésére.

Ezért irányt váltottak, és inkább a mobilos applikáció került előtérbe, sokkal kevesebb elemzési lehetőséggel (egyelőre), viszont sokkal inkább közösségi megosztásokra alkalmas funkciókkal. Ez egy érthető stratégiai lépés a márka ismertebbé tételére.

2019 december 18-ig lehetett még letölteni a Movescount mobilos applikációt az App store-ból és a Google Play áruházból. A hírek szerint a Movescount-ot a későbbiekben magára fogják hagyni, nem lesznek frissítések, fejlesztések ezen a platformon.

De ettől még tudod használni a webes felületet, viszont szép lassan minden felhasználtó át fognak terelni a Suunto mobilos applikációjába és az Új Suunto webes platformra. Ez valószínűleg 2020 második felére történik meg, majd utána lelövik a Movescount webes és applikációs platformjait.

Lehetőséget fognak biztosítani a felhasználóknak, hogy átvigyék az eddigi edzéseik adatait a Movescount-ból a Sports Tracker felületére. 

Igen, kitaláltad! A Sports Tracker is Suunto kézben van, tehát a Suunto felülete, és nagy valószínűséggel ez a felület fogja átvenni a Movescount szerepét a távoli jövőben. 

Ami viszont biztos, hogy az újabb órák már csak Suunto applikációval lesznek szinkronizálhatóak, tehát az Ambit és a Traverse család még vígan használhatja a Movescount felületeit.

Felmerül a kérdés, hogy ebben az átmeneti időszakban, hogyan használd ezeket a platformokat. Mert nagyon nem mindegy, hogy mit mivel kötsz össze, melyik edzésedet hová töltöd fel. Nagyon könnyen duplikálódhatnak az edzéseid.

Semmiképp se használd a két mobil appot (Movescount, Suunto app) egyszerre a telefonodon. Én azt javaslom, csak a Suunto mobil alkalmazását töltsd le a telefonodra, a Movescount-ot töröld.

Ha ez megvan, akkor asztali gépen kábellel tudsz csatlakozni a Movescount felületéhez. Mobilon pedig Bluetooth kapcsolattal a Suunto applikációhoz.

Én azt csináltam, hogy a mobilos applikációt szinkronizáltam Strava-val, és a TrainingPeaks felületével. De akár a Sports Tracker szinkronizáció is megoldható itt. Movescount-ból pedig töröltem minden szinkronizációt, ott már csak a szoftverfrissítéseket végzem el kábellel, asztali gépen.

Egy ideig még a sportmódok beállítását is itt végeztem, de már ez is elérhető a Suunto mobilos applikációban.

Látni fogod, hogy bizonyos funkciók nem érhetőek el még a Suunto mobilos applikációban, amik a Movescount-ban igen. Ez egy lassú folyamat, de az a terv, hogy ezeket a funkciókat is átpakolják a Suunto applikációba és a Sports Tracker-be.

A Sports Tracker-ben elérhetőek már a különböző lifestyle adatok, amelyek az applikációban még nem, vagy csak hiányosan (lépésszám, alvási adatok, stb.)

Mi hiányzik nekem a Suunto 9 Baro-ból?

Azt látni kell, hogy az erőforrások végesek, a technológia fejlesztése nagyon sok pénzbe kerül. És mindent nem lehet belepakolni egy órába. Ha mégis, akkor annak az ára 250-300 ezer forintnál kezdődik.

A Suunto 9 Baro jelenleg 160-180 ezer forintért vásárolható meg. Ezért kompromisszumokat kell kötnöd, amikor órát szeretnél vásárolni. Tudnod kell, mire van szükséged, mire fogod használni, milyen körülmények között.

Az extrém hosszú akksi üzemidő is úgy valósítható meg, ha ritkább a GPS mintavételezés, vagy épp breadcrumb nyomvonal térképet alkalmaznak a topográfiai térkép helyett, stb.

Számomra egy funkció hiányzik nagyon, ami az előző Spartan szériában vagy talán az Ambit családnál megvan. Hogy nem lehet komolyabb intervall, résztávos, vagy csak egy laza futást fokozókkal beprogramozni az órán.

Továbbá egyik Suunto platformon sem lehet komplett edzéseket létrehozni, majd azt a Suunto 9 Baro-ra szinkronizálni.

Nagyon alap intervall edzést tudsz létrehozni az órával, például beállíthatod, hogy hány ismétlést végezzen. Mondjuk 10-et. És beállíthatod, hogy az intervall erős része milyen hosszú legyen (másodpercben vagy méterben), és a pihenő mennyi legyen (szintén mp és m mértékegységben).

És nagyjából ennyi. Se bemelegítést, se levezetést, de még különböző hosszúságú résztávokat sem tudsz megadni. Azt nem említem, hogy a TrainingPeaks-ről sem szippantja be az edzéseket, és teszi rá az órára a szinkronizáció, mert alapvetően ezt a kényelmi és nagyon praktikus funkciót csak egyetlen sportóra-gyártó alkalmazza.

Összegezés

Jó úton halad a Suunto tervezői, fejlesztői brigádja, és a jelek azt mutatják, hogy már erőforrás is van a Suunto mögött. Megbízható óra, az ár-érték arányt tekintve mindenképp egyensúlyban van.

Bizonyos dolgokat még szoknom kell, néha érdekes jelenségeket is produkál, de szerencsére ezek eddig csak átmeneti bug-ok voltak. Néhány funkciót hiányolok belőle, de talán egy ilyen árfekvésű órától nem is várható el, hogy felvegye a versenyt a konkurencia nagyágyúival.

Van még fejlődési lehetőség, de azt látom, hogy megvan a potenciál a Suunto-ban, hogy felvegye a versenyt a nagyobb konkurenseivel, és olyan órákat fejlesszen 2020-ban, melyek fokozni tudják a futáshoz kapcsolódó élményeinket. 

Ha a Suunto ökoszisztéma is rendeződik, kialakulnak az állandó platformok, és a legtöbb elemző funkció elérhető lesz, ami jelenleg a Movescountban megtalálható, akkor ez a technikai rejtvény könnyebben átlátható lesz az egyszerű földi halandók számára is.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány