Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com
Ahhoz, hogy futóként a lehető legjobb teljesítményt tudd kihozni magadból, szükséged van a megfelelő üzemanyagra. De mielőtt további bejegyzéseket írnék a sporttáplálkozás témájában, szeretném, ha a saját érdekedben azonnal felhagynál 3 (szerintem elég súlyos) tévképzettel, mely a futók körében az elmúlt években kialakult.
Tehát 3 olyan hibát mutatok be, melyet sok futó elkövet abban a hitben, hogy jót cselekszik és segíti futóteljesítményének alakulását.

Kép forrása: Freepik

#1. Sporttáplálkozási vétség: A zsírok kerülése

Azért, mert zsírokat is fogyasztasz, nem leszel elhízott.

A zsírok a szervezet strukturális felépítésében, anyagcseréjében egyaránt fontos szerepet játszanak. Fő energiaforrásként szolgálnak a szervezet számára, főként hosszútávfutóként van ennek nagy jelentősége számodra. Továbbá segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, a D-vitamin képződését, valamint a sejthártya felépítésében van jelentős szerepük, stb.

Egészséges zsírok nélkül például a szervezeted nem képes felépíteni azokat a hormonokat, amelyek a fehérjék beépülését is segítik az izomzatba. Hogy leszel erős futó, ha a szervezeted nem épít izmokat?

Miért kell erős futónak lenned és hetente legalább 3-4 alkalommal erősítő gyakorlatokat végezned? Azért mert így a futómozgásod erős, stabil és koordinált lesz, ami jelentősen csökkenti a futósérülések kockázatát.

Irányadó mennyiségként azt szokták megadni, hogy a zsíroknak a napi kalóriabevitelednek körülbelül 20-30% -át kell fedezniük. És már repeszthetsz is az aszfalton vagy a terepen. Lehetőleg minél gyakrabban.

Amennyiben hosszabb távokra készülsz, ez az arány növekedhet. Ultrások esetében főleg.

Az egészséges zsírokról elég sokat lehetne írni. Fontos, hogy nem csak a növényi olajak tartalmazhatják a számunkra fontos egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavakat. A halak ebből a szempontból az egyik legfontosabb forrást jelentik, továbbá a liba- és kacsazsír is megfelelő mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat.

(100 gramm libazsírban: 55 gramm egyszeresen telítetlen zsírsav, 10,8 gramm többszörösen telítetlen zsírsav, 32,7 gramm telített zsírsav; 100 gramm kacsazsírban: 57 gramm egyszeresen telítetlen zsírsav, 11 gramm többszörösen telítetlen zsírsav, 26,9 gramm telített zsírsav.)

Az olajos magvak nagy kedvenceim, szintén egészséges zsírsavakat tartalmaznak. Nézz utána, de lehet, a jövőben én is írok erről részletesebben. Ha egészséges vagy, rendben vannak az értékeid (koleszterin, stb.), akkor belefér néha, hogy beviszel kevés telített zsírsavat is, sőt szükséges is. Itt a lényeg a mennyiségen van.

Szóval ne zárkózz el, ne száműzd a zsírokat az étrendedből, mert a napi energiamennyiségedet nagy részét zsírokból fedezed, és futóként a zsírókból történő energiapótlásnak hatalmas jelentősége van.

A zsírokról, mint energiaszolgáltatókról és a hatékony anyagcsere folyamatokról biztosan írni fogok hamarosan. Mert oké, hogy beviszed a megfelelő mennyiségű és minőségű zsírokat, de mi van, ha a szervezeted nem tudja hatékonyan energiává alakítani? Erről bővebben majd egy másik bejegyzésben.

Az említett 30%-os, zsírokból fedezett összkalória bevitelének megoszlása a 100%-os napi összkalória bevitelre vetítve: 7% legyen telített zsírsav, 13% többszörösen telítetlen zsírsav és 10% egyszeresen telítetlen zsírsav.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy kanállal eheted a zsírt futás előtt. Inkább az lenne az üzenet, hogy ne iktasd ki az étrendedből. Persze megkérdezhetnéd, ki az, aki így számolgatja százalékra, miből mennyit visz be.

Őszintén, én sem sok ilyen futót ismerek, de nem is ez a lényeg. Nagyjából stimmeljenek az arányok és igyekezz az egészséges zsírsavakat előnyben részesíteni.

#2. Sporttáplálkozási vétség: Alacsony szénhidrátbevitel

Talán ez a legelterjedtebb tévhit. Valószínűleg azért, mert sokan azért futnak, hogy megszabaduljanak néhány kg súlyfeleslegtől. Na lássuk!

Vannak jó szénhidrátok és vannak rosszak. Nem bonyolítom túl, mert nagyon egyszerűen meg tudod állapítani, melyik jó és melyik káros számodra. Valószínűleg, ha becsomagolva, feldolgozva, kisütve vagy egy McDrive ablakán keresztül találkozol vele, akkor nem a jó szénhidrátot találtad meg.

Ha teljesen megfosztod szervezed a szénhidráttól (mindegy, milyen okból), akkor nem lesz üzemanyag az edzések elvégzéséhez. Ráadásul az edzés utáni gyors regenerálódáshoz is szükség van szénhidrátra. A legjobb, ha a napi szénhidrát adagod nagy részét edzés előtt és után fogyasztod el.

Azt hiszem, megtaláltam, mit kérek Karácsonyra!

Ezt azért írom, mert láttam már olyan futót, aki tudva, hogy a délutáni edzés egy keményebb intervall, résztávos edzés lesz, egész nap szénhidrátot evett. Reggelire lekváros pirítós banánnal, reggelitől ebédig energiaszeletek óránként, majd ebédre tészta.

Edzés után szintén szénhidrát. Ez nem tesz jót a gyomrodnak sem, ráadásul 3-szor annyi szénhidrátot viszel be, mint amennyire szükséged lenne. Nem kell túlzásba esni, inkább közvetlenül edzés előtt és után told meg a szénhidrátot.

Győződjön meg róla, hogy összetett, lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasztasz, melyek tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat. A napi összkalória bevitelednek 58%-át kellene átlag emberként szénhidráttal fedezni.

A szénhidrát bevitelről, összetett szénhidrátokról aránylag sokat írtam már, itt tudod elolvasni ezeket a bejegyzéseket: Így növeld az izmaidban lévő szénhidrátraktáraidat futóként!; Szénhidrát kúra – Kizárólag elszánt maratonfutóknak; Lubics Szilvia – Frissítés maratonon és ultratávokon; Glikémiás index – Érthetően a lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátokról; Sporttáplálkozás – Kezdjük az alapoknál.

Néhány kedvenc ételem futás előtt: zabpehely/quinoa banánnal, kovászos kenyér kevés mogyoróvajjal vagy lekvárral, álgabonákból (rizs, tápióka, hajdina stb.) készült tészták, hajdina, édesburgonya stb.

#3. Sporttáplálkozási vétség: Rendszertelen étkezés

A futás sok jó tulajdonsága mellett az az egyik kedvencem, hogy rendszert ad a napoknak. Nagyjából mindig ugyanabban az időben edzek, így nem kell sokat agyalnom, mikor kell ennem. Ezzel rengeteg fejtörést meg lehet spórolni, ha már szokássá vált.

Amikor versenyszerűen futottam, akkor ez még jobban megfigyelhető volt. Heti 7-10 edzés mellett rémálom lett volna, ha folyton számolgatnom kellett volna, mikor mennyit kell enni (és persze, hogy mit). Mivel fixek voltak az edzések időpontjai, ezért szinte minden nap be volt lőve az étkezések időpontja, nem kellett számolgatni, agyalni rajta, hogy edzés előtt hány órával egyek.

Ha te minden nap más időpontban edzel, akkor ez bonyolultabb lehet és fennáll a veszélye, hogy rendszertelenül étkezel. Elfelejted időben elfogyasztani az edzés előtti abrakot, ezért még edzés közben is tele a gyomrod. Vagy épp korábban sikerült, és edzésen leesik a vércukorszinted.

Teszteld le, edzés előtt hány órával, mit és mekkora mennyiségben kell enned, hogy pont jó legyen edzésen. És törekedj rá, hogy az edzéseidet mindig ugyanabban a napszakban végezd el. Így jelentősen megkönnyíted a saját dolgodat is, mert nem kell plusz odafigyelés az étkezések időzítésére. Alakíts ki rendszerességet a napjaidban.

Egyébként, amikor felhagytam a versenyszerű sportolással, akkor ez volt a legdurvább dolog. Akkor ehettem, amikor csak akartam. 12 éven át minden étkezésemet a napi futóedzés határozta meg. Ha délután volt az edzés, akkor már a reggelimet is ennek tekintetében kellett szervezni, összeállítani, időzíteni. És az összes többi étkezést.

Új világ nyílt meg előttem, mikor nem kellett semmihez igazodni, nem kellett egy találkozón vizet kortyolgatnom, mert 2 óra múlva futóedzés lesz. Egyszerűen akkor eszek, amikor akarok. 😀 Varázslatos érzés még mindig!

Összefoglalás

Nem attól hízol el, hogy zsírt viszel be a szervezetedbe, hanem attól, hogy nem sportolsz rendszeresen. Vagy nem megfelelő intenzitáson. Vagy több kalóriát viszel be, mint amennyit elégetsz egy nap.

A zsírok esetében fontos, hogy főként egészséges zsírsavakat vigyél be a megfelelő mennyiségben. Emellett a szénhidrátbevitelt sem szabad drasztikusan csökkentened, mert szükséged van energiára, hogy el tudd végezni az edzéseidet. Ha nincs lelkiismeretes edzésmunka, akkor eredmény sem lesz.

Az étkezések rendszertelensége simán megakadályozhat az eredményes edzésmunka elvégzésében. Sokat kell tesztelni, mit és mennyivel edzés előtt érdemes fogyasztani. A tesztelést és a saját dolgodat is segíti, ha rendszerességet viszel a napjaidba, és nagyjából fixálod a futásaid időpontját.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány