Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com
Mielőtt elkezdenél rendszeresen futni, érdemes egy állapotfelmérést végeztetned, hogy alkalmas vagy-e a folyamatos edzésterhelés “elszenvedésére”. Ráadásul ez 40, 50, 60 év fölött fokozottan igaz, de természetesen 20-30 éves futók esetében is érdemes elvégeztetni ezeket a vizsgálatokat.

Most nem kifejezetten arra gondolok, hogy nézesd meg a lábad, hogy pronál, szupinál vagy csámpás. Haha. Futás szempontjából a keringési rendszered és belső környezeted feltérképezése legalább olyan fontos, sőt, fontosabb, mint a cipőd típusának kiválasztása.

A rendszeres futás rendszeres terhelést jelent szervezeted számára, ezért érdemes bizonyos vizsgálatokat elvégeztetned, hogy biztonságosan tudj elkezdeni rendszeresen futni (heti 3-7 edzés).

Ebben a bejegyzésben bemutatom, melyek azok az alap vizsgálatok, melyek szinte kötelezőek a rendszeres futás előtt, továbbá olyan vizsgálatot is bemutatok, mely további értékes információkkal szolgál szervezeted jelenlegi állapotáról.

Szív és a keringési rendszer

Mielőtt futni kezdenél vagy sportolni, érdemes az alábbi tanácsokat megfogadnod. Ha ultrázni szeretnél (maraton fölötti távok), akkor pláne. Ha rendszeres, vagy extrém terhelésnek (pl. ultrafutásnak) akarod kitenni a szervezeted, akkor előtte mindenképp orvoshoz kell fordulnod. Nem, nem az épelméjűségedet kell megvizsgálniuk, hanem a szervezetedet. Hihi.

Például, nagyon hasznos lehet egy nyugalmi EKG és egy szívultrahang vizsgálat. Ez a nulladik lépés. És mindig mondd el, hogy futsz, futni szeretnél, és lehetőleg sportorvoshoz menj.

Mikor legutoljára csináltattam az említett vizsgálatokat, akkor utána kaptam egy Holter nevű készüléket, melyet 24 órán át kell viselni, hogy 24 órán át tudja monitorozni a szív működését. Erre nem minden esetben van szükség, a doki dönti el, hogy kell-e alkalmazni vagy sem.

Nekem az Országos Sportegészségügyi Intézetben végezték el ezeket a vizsgálatokat. Fel kell kutatnod, hogy területileg hova tartozol, és ott milyen intézmény tudja elvégezni ezeket.

Utána egy terhelés-élettani vizsgálat következhet (terheléses EKG), amennyiben a doki úgy ítéli meg, hogy szükség van rá. Nem, ez nem teljesítménydiagnosztika, teljesen más a kettő. A terhelés-élettani vizsgálatot orvosok végzik, és nemcsak egészséges embereken, hanem betegeken is. A teljesítménydiagnosztikát egészséges sportolókon végzik el.

Egy következő fokozat lehet a teljesítmény-élettani vizsgálat, ami már nagyon hasonlít a klasszikus teljesítménydiagnosztikához, azt is mondhatnám, hogy kapcsolódnak egymáshoz. A különféle sportági mozgások (úszás, futás, kerékpározás, evezés, stb.) egyéni terhelésprofillal rendelkeznek, ennek megfelelően célirányosan kell ezeket a vizsgálatot folytatni.

Többféle ergométerrel történhet a vizsgálat: futószalagon, kerékpár-ergométerrel vagy karergométeren. Továbbá spirográfia használatával nemcsak az elvégzett munkát tudják mérni a szakemberek, hanem a sportoló légzésteljesítményét is az arcra erősített maszknak köszönhetően. Ezt a maszkot például a teljesítménydiagnosztika során nem alkalmazzák.

Majd ezután következhet a jól ismert teljesítménydiagnosztika, ami már kevésbé kötelező jellegű, és amiről részletesebben írtam már ebben a bejegyzésben: Teljesítménydiagnosztika – Mire jó és kinek ajánlott?

A fenti vizsgálatokat TB alapon elvégzik, kivéve a teljesítménydiagnosztikát, és talán a teljesítmény-élettani vizsgálatok is kivételt képeznek.

A belső környezet feltérképezése

Amikor sportolásról, munkavégzésről beszélünk, akkor nemcsak a szív és keringési rendszer van kivév nagyobb terhelésnek, hanem valójában az egész szervezet. Vannak szerveink, melyek sportolás közben nagyobb munkát végeznek (tüdő, szív, izomzat, stb.), vannak szervek, melyek sportolás után vagy nyugalomban a regeneráció alatt végeznek nagyobb munkát (gyomor, bélrendszer, stb.).

Tehát a szív és keringési rendszer vizsgálata mellett például érdemes lenne meglátogatni egy gasztroenterológust, hogy az emésztő szervrendszered állapotáról is többet megtudj. Hiszen a futáshoz, munkavégzéshez szükséges táplálék, tápanyagok feldolgozása itt zajlik.

Amikor ennek a blogbejegyzésnek az ötlete először megfogalmazódott bennem, akkor a kötelező, külön szervrendszerekre összpontosító vizsgálatokon kívül szerettem volna egy olyan vizsgálatot is bemutatni, mely az egész belső környezetről ad részletesebb képet.

Sokáig kutattam a neten, amíg rátaláltam egy olyan vizsgálatra, amely megfelel a fent említett kritériumoknak. Ez a Vega-Check vizsgálat.

Vega-Check diagnosztikai vizsgálat

Ahogy említettem, ez a vizsgálat az egész test állapotfelmérését jelenti tetőtől talpig, testtől a pszichéig. Elektrofiziológiai módszerrel dolgozik az eljárás, mely a komplementer medicina alapdiagnosztikai módszere.

Tehát ezt a vizsgálatot a fenti fejezetekben említett vizsgálatokkal együtt érdemes elvégezni, tehát nem a fenti vizsgálatok helyett. Ezért tartozik a komplementer vizsgálatok közé. A Vega-Check vizsgálat az „egész test EKG-jának” is nevezhető, mellyel az egész szervezetre jellemző biofizikai paraméterek összefüggéseiről is összefoglaló képet nyerünk.

Például van-e gyulladás a szervezetben, mely izmok, ízületek gyengébbek, sérülékenyebbek, energiaszint, energiatartalék faktorok, stb.

Ilyen vizsgálatot több helyen is végeznek az országban, viszont ebben az esetben is érdemes figyelembe venni, hogy ki végzi el a vizsgálatot. Ahogy egy teljesítménydiagnosztikai felmérés esetében is a szakember személye fontos, nem maga a vizsgálat, hiszen az sztenderd minden esetben.

Egy jó szakember nemcsak adatokat ad a kezedbe a vizsgálat után, hanem információkká alakítja át ezeket, következtetéseket von le, átlátja az összefüggéseket. Így jutottam el Dr. Markó Sylviához és a Rózsakert Medical Center Vega-Check diagnosztikai vizsgálatához. Felvázoltam a blogbejegyzés témáját, hogy kifejezetten futók esetében érdemes-e használni ezt a vizsgálatot, és örömmel fogadták a megkeresésem.

Közel áll hozzám a természetgyógyászat, a komplementer medicina területei, az egyetemi szakdolgozatomat is természetgyógyászati és állóképességi témában írtam, így izgatottan vártam a vizsgálat eredményeit.

A vizsgálat megmutatja a szervezet energetikai állapotát, vitalitását, általános egészségi állapotát, a pszichés, vegetatív és lelki terheltség fokát, a szervezet sav-bázis háztartását és méregtelenítő képességét.

Dr. Markó Sylvia elmondta, hogy elég sok sportoló jár hozzájuk, és nagyon érdekes történeteket mesélt arról, hogyan sikerült bizonyos esetekben hosszas orvosi vizsgálatok után végül a Vega-Check vizsgálat segítségével lokalizálni a betegség, rossz közérzet, általános gyengeség és rossz közérzet okát.

Eredmények a vizsgálat után

Megosztok veled néhány pontot a vizsgálat utáni kiértékelésből. Fontos szem előtt tartanod, hogy a vizsgálat legtöbb eredménye inkább útmutatást jelent, hogy milyen vizsgálattal érdemes folytatni, mely terület részletesebb feltérképezése szükséges. De természetesen konkrét javaslatokat is tartalmaz a kiértékelés további vizsgálatok nélkül is:

Általános faktorok

Sav-bázis háztartás: normál
Energiaszint, energiatartalék: normál
Psyche-idegrendzer: krónikus impulzív stressz jelei

Részletes kiértékelés

Fej: állkapocs ízület feszültsége
Hasi, altesti szervek: allergia intolerancia?

Veszélyeztetett területek (fokozott figyelmet igénylő területek bemelegítés során)

Nyaki gerincszakasz
Térdízületek

Tehát esetemben a következő lépés, hogy meglátogatok egy fogorvost, aki megvizsgálja az állkapocs ízületet és a harapásomat. Továbbá allergia és ételintolerancia vizsgálat is javasolt.

Összefoglalás

Úgy tapasztalom a hazai futótársadalomban, hogy még egy egyszerű labor vizsgálat (vérvétel) is “szenzáció számba megy”, és kevesen élnek a lehetőséggel. Rendszeres sportolás mellett érdemes félévente egy vérképet készíttetni, mely választ adhat arra, miért érzed magad folyton fáradtnak, miért nem mennek úgy az edzések, mint pár hónappal előtte.

Ugyan a várakozási idő elég hosszadalmas egy ilyen laborvizsgálat előtt, akár 3-4 hét is lehet, viszont magánrendelésen már másnap fogadni tudnak és egy nap alatt elkészül a laborvizsgálat eredménye is. Nagyjából 8-9 ezer forint egy nagyrutin laborvizsgálat ára magánrendeléseken.

A vérnyomásmérés már talán gyakoribb, és a pulzusértékeket is egyre gyakrabban alkalamzzák a szabadidősportolók az edzéseikben, hála a pulzusmérős óráknak. Viszont érdemes egy alaposabb, részletesebb kivizsgálás, mielőtt komolyabban elkötelezed magad állóképességi sportok mellett, jelen esetben a rendszeres futás mellett.

Hosszan lehetne még folytatni a sort, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni, ebben a bejegyzésben a “kötelező” vizsgálatokat szerettem volna felsorolni, és további lehetőségekre rámutatni, melyek többletinformációval szolgálhatnak számodra.

Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, akkor oszd meg, vagy küldd el futótársaidnak, hogy ők is nagyobb biztonsággal végezzenek rendszeres futóedzéseket.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány