Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com
Futók körében egyre gyakrabban bukkan fel a teljesítménydiagnosztika kérdése, hogy mire jó, érdemes-e kifizetni 30-40 ezer forintot egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálatért. Engem is sokan keresnek meg hasonló kérdéssel, és alapvetően nem tartozom azok közé, akik csak elméleti szinten foglalkoznak egy megválaszolandó kérdéssel.
Szóval fogtam magam, és néhány futóval, akikkel együtt dolgozunk meglátogattuk a Sportorvosi Központot és Fülöp Tibort, hogy kipróbáljuk, mit tud egy ilyen vizsgálat, mennyivel leszünk okosabbak utána.

Utólag is köszönet Tibornak és a Sportorvosi Központnak, hogy lehetőséget biztosítottak a teljesítménydiagnosztikai vizsgálatok elvégzésére. Számomra fontos a transzparencia, átláthatóság, szóval ebben a tekintetben ez egy “szponzorált” tartalom, viszont az őszinte véleményemet olvashatod a továbbiakban.

A bejegyzés végén pedig bemutatom a következő afrikai, magashegyi futós kalandomat, melynek te is részese lehetsz!

A teljesítménydiagnosztika és pulzuskontroll egy eszköz

A pulzuskontrollról nem írok most részletesebben, egy másik bejegyzésemben megtettem már: A pulzuskontroll önmagában kevés

Egy ilyen vizsgálatnak kezdő futók esetében az első lépések között kell lenni, de nem a legelsőnek. Fontos, hogy először határozd meg a céljaidat, mit szeretnél a futástól. Legyenek reális célok ezek, beszélj egy edzővel, tapasztalt futóval erről.

Utána iktasd be az edzéseket (kezdő futók esetében is legalább heti 3 futás javasolt) a napirendedbe. Ezek stratégiai szintű feladatok. Ahogy az edzésterhelés és a megfelelő minőségű és mennyiségű regenerálódásra szánt idő meghatározása is stratégiai szintű feladat.

Mert hiába végeztetsz el egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálatot, ha utána nem tudod megoldani, hogy rendszeresen tudj edzeni. Egyik héten futsz 2 alkalommal, következő héten nincs időd futni, stb. Ebben az esetben teljesen mindegy, hogy épp melyik pulzuszónában nem végzed el az edzéseket. 🙂 Először „teret” kell biztosítanod az edzéseidnek.

Tehát kellenek célok (az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés, túlsúlytól megszabadulás is lehet cél), utána időt kell biztosítanod az edzésekre. Kell egy edzésterv, mely felkészít a versenyre és szakaszokra, periódusokra bontja a felkészülést. És itt lép be a történetbe a teljesítménydiagnosztika kezdő futók esetében. A futócipő és ruházat megvásárlása is valahol itt lesz esedékes.

Tehát nem akkor költesz el 50 ezer Ft-ot egy cipőre, majd közel ennyit nevezési díjakra, amikor még azt sem tudod, hogy heti hány alkalommal és mikor tudsz futni RENDSZERESEN.

Sokan azzal motiválják magukat a futásra, hogy beneveznek valami félmaratonra, amit 4 hónap múlva le akarnak futni, de évek óta nem sportolnak. És 2-3 héttel a verseny előtt látják csak, hogy egy hegyi félmaratonra neveztek be. 😀

Amit ebből a fejezetből érdemes megjegyezni, hogy vannak stratégiai és technikai jellegű szintjei a futásnak. A teljesítménydiagnosztika inkább technikai jellegű, mely támogatja a stratégiai szintű célokat. Szóval nem csodaszer, inkább az irány meghatározásához, finomhangoláshoz szükséges, amit a vizsgálatot végző szakemberek is gyakran kihangsúlyoznak.

Teljesítménydiagnosztika kezdő és haladó futóknak

Alapvetően 3 féle futót különböztetünk meg, természetesen ezt lehet tovább árnyalni. Kezdő futó, aki néhány hónapja, esetleg 1-2 éve fut már rendszeresen. Itt is lehetne különbséget tenni elért eredmények alapján, de az egyszerűség kedvéért most nem teszem meg.

Haladó futó, aki már évek óta rendszeresen fut, aktívan versenyez, nem maradnak ki jelentősebb időszakok a felkészüléséből. Időeredményeket itt is érdemes lenne társítani.

Élsportolónak tekinthetőek azok a futók, akik igazolt szinten heti 6-12 edzést végeznek. Aktívan versenyeznek, olykor pénzt is keresnek a futással, de ide sorolom azokat is, akik egyesületi szinten versenyeznek, de nem ebből élnek, nem kapnak pénzt az egyesületüktől.

Ez egy nagyon egyszerű megközelítés, de a teljesítménydiagnosztika szempontjából fontos, hogy különbséget tegyek a futók között, mert attól függően, hogy ki melyik csoportba tartozik, más célt szolgál a teljesítménydiagnosztika.

Kezdő futó esetében

Egy kezdő futó esetében tartom leginkább indokoltnak a teljesítménydiagnosztikai vizsgálat elvégzését, mert kezdetben nagyon fontos, hogy a jó irányba induljon el a sportoló, tisztában legyen szervezete működésével, hogy mit, miért és hogyan kell futni.

Egy kezdő futó nagyon kevés információval rendelkezik, ezért szakemberre mindenképp szükség van az indulásnál. Tehát ebben az esetben a vizsgálat belövi a jó irányt a futó részére, hogy jobbra vagy balra kell elindulni.

Haladó futó esetében

Itt már többéves tapasztalat, számtalan lefutott verseny, sok futótárs ismerős, akikkel eszmét lehet cserélni. Ebben az esetben már jönnek az eredmények, előfordul, hogy még akkor is, ha kevésbé hatékony az edzésmunka, nincs megfelelően felépített edzésterv.

Ebben az esetben a teljesítménydiagnosztika beavatkozik a folyamatokba, egy-két helyen “csavar” a szerkezet (edzésterv) csavarjain. Van ahol szorosabbra húzza, van, ahol lazítja a gépezet csavarjait.

Tehát főként a hatékonyságot növeli, mellyel sok esetben jelentős javulást lehet elérni. Az irány a legtöbb esetben itt már megvan, viszont korrigáláshoz szükséges lehet a vizsgálat.

Élsportolók esetében

Minél nagyobb “abszolút” teljesítményt érsz el, annál nehezebb fejlődni. Tehát az a futó, aki fut 29:50-et 10.000 méteren, sokkal nehezebben tud fejlődni 10 másodpercet ezen a távon, mint amikor például 33 percet tudott futni 10.000 méteren. Ebben az esetben egy teljesítménydiagnosztika a finomhangolást végzi.

Amikor ennyire kiélezett sporteredményekről van szó, akkor néhány cm, mm, ml, mmol, mmol/l, mg/l is számít! A teljesítményjavulásra itt sem garancia a teljesítménydiagnosztikai vizsgálat, ahogy az előző kettő esetben sem.

Egyrészt el is kell végezni az előirányzott edzésmunkát, másrészt a teljesítményre számtalan más tényező is hatással van, nem csak a keringési rendszer, pulzusszám, termelődő laktát, stb.

Ilyen lehet a táplálkozás, frissítés, futósérülések megelőzése, megfelelő minőségű és mennyiségű regenerációs idő biztosítása. A futóteljesítményre számtalan tényező hatással van, és ezek kölcsönösen hatnak egymásra.

Mit kapok egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálaton?

Őszinte leszek, nem elsősorban a pulzuszónák miatt mentük elvégeztetni a vizsgálatokat. Elsősorban Tibor meglátásai érdekeltek és nem kellett csalódnom. A pulzuszónák, testzsírszázalék, stb. mellett nemcsak adatokat kaptunk önmagukban, hanem kontextusba helyezve nagyon értékes összefüggéseket.

A pulzuszónák fontosak, hasznos információk a teljesítmény optimalizálása szempontjából, viszont a vizsgálat során Tibor az egyéni paramétereket figyelembe véve értelmezte a kapott eredményeket, és így tettünk szert igazán értékes meglátásokra.

Tehát nem a nyers adatok érdekeltek elsősorban, hanem az összefüggések a sportoló egyéni paramétereinek tekintetében. A végkövetkeztetésem is ez lett. Hasonló vizsgálatot sok helyen végeznek, adott a technológia, a vizsgálat módszertana, stb.

Ebben túl nagy különbségek nincsenek a laborok között. Amit érdemes megfizetni egy teljesítménydiagnosztika során, az a vizsgálatot elvégző szakember tudása és szeme, mellyel látja a sportteljesítményen túli összefüggéseket is. Tekintettel a sportoló életvitelére, bizonyos szintig a magánéleti tényezőkre, stb.

Balról jobbra: Fülöp Tibor, Gál Kristóf, Őry István (Futólépés)

Milyen értékek kerülnek megállapításra a vizsgálat során:

Testmagasság, testtömeg, testtömeg index (BMI), testzsír százalékban (kaliper), zsigeri zsír, víztartalom, csontanyag, izomtömeg, izomtömeg lábak (B/J), alapanyagcsere, anyagcsere életkor, nyugalmi pulzus, nyugalmi vérnyomás, nyugalmi HRV, SpO2, vércukor, nyugalmi laktát.

Küszöbök:

LT – Laktátküszöb, IAS – Individuális anaerob küszöb, ANS – Anaerob küszöb, Maximális értékek.

Edzéstartományok pulzussal és tempóval társítva
RL – regeneráló, LDL – aerob extenzív (zsíranyagcsere), MDL – aerob intenzív, TDL – küszöb tempó (aerob zóna felső határa), ETL – anaerob extenzív, ITL – anaerob intenzív (VO2max), SB – anaerob laktacid (gyorsaság, gyorsasági állóképesség)

Prognosztizált idők

A vizsgálat során mért adatok alapján előrejelzés készíthető, hogy az alábbi távokon milyen eredményre lennél képes.

1000 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m, félmaraton, maraton.

Továbbá javaslatok a további edzések kivitelezéséhez. Néhány kiragadott mondat a javaslatokból:

“A táplálkozási szokások felülvizsgálata javasolt a zsigeri zsír csökkentése érdekében. Jobb láb izomtömeg dominancia, célzott erőedzéssel kiegyenlíthető.”

“Megfelelő HRV mutatók (vegetatív idegrendszer egyensúlya) esetén az aerob extenzív (zsíranyagcsere – LDL) terhelések dominanciája szükséges a testzsírszázalék csökkentése, az energiaszolgáltatás gazdaságossá tétele, a bázislaktát stabilizálása, az alapállóképesség további növelése céljából.”

Ha kínainak tűnik elsőre, ne ess pánikba, hétköznapi nyelvre lefordítva is megkapod a vizsgálat során a javaslatokat!

Összefoglalás

Amikor elhatározod, hogy teljesítménydiagnosztikai vizsgálaton szeretnél résztvenni, akkor elsősorban az alapján mérlegelj, hogy ki végzi el a vizsgálatot. A vizsgálat körülményei nagyjából egyformák minden laborban, viszont a jó szakember teszi hozzá azt a pluszt, melyből a későbbi edzéseid során profitálni tudsz.

Ha elvégezték a vizsgálatot, és a javaslatok alapján végzed az edzéseidet, akkor érdemes fél vagy 1 év múlva ismét elvégeztetni a vizsgálatot. A szakemberek által javasolt gyakoriság inkább évi 4 alkalom.

Fontos, hogy ne keverd össze az edzői munkát és a teljesítménydiagnosztikát. A vizsgálat során irányelveket, adatokat, javaslatokat fogsz kapni. A szolgáltatás mellé nem kapsz egy komplett, több hónapos edzéstervet. Az edzéstervezés plusz szolgáltatás, amit igénybe tudsz venni. Tehát egy edzőre is szükséged van, aki szintén értelmezi a vizsgálat eredményeit és folyamatosan kontrollálja, értékeli az edzéseidet.

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány