Barion Pixel
+36202985375 info@futolepes.com

A félmaratoni táv az egyik kedvenc versenytávom, számtalan félmaratoni futóversenyen indultam már, ezért gondoltam, megosztom veled ezt a 7 + 1 tanácsot, melyek figyelembevétele nélkül szinte nem is érdemes rajthoz állni félmaratonon. Abban az esetben nem, ha szeretnéd kimaxolni a futóteljesítményed ezen a távon.

Azt nem sorolom a fent említett pontok közé, hogy lelkiismeretesen felkészülsz a versenyre, mert ezt alapnak veszem. Láttam már a versenyfelkészülés közepén törölt Strava, Runkeeper és TrainingPeaks profilokat, hogy ne kelljen szembesülni a szörnyű igazsággal, hogy hetek maradtak ki a felkészülésből. Ez valahol vicces is, de inkább elgondolkodtató.

Több szempontból is különleges számomra ez a táv, van benne valami varázslatos. 21,1 km. Ez egy bűvös szám. Az első külföldi versenyem egy félmaraton volt, aminek a rajtját sajnos lekéstem, de futottam már -2 fokban hegyi félmaratont Ausztriában, és futottam 68:30-at ezen a távon Horvátországban még fénykoromban úgy, hogy a táv ⅔ részén egyedül bóklásztam, és végül 2. helyen értem célba.

Azt sem sorolom az alábbi pontok közé, hogy a verseny napján már nincs stressz és kapkodás (meg úgy alapvetően is próbálod csökkenteni a stresszfaktorokat az életedben). Előre tudod, hol fogsz parkolni, időben felvetted már a rajtszámot, lokalizáltad a mobil WC-ket, előkészítetted a verseny előtti menüdet, stb.

Így parkolnak a profik verseny előtt, csak semmi stressz! HAHA!

Tehát nem szervezel osztálytalálkozót vagy vakrandit a verseny előtt a versenyközpontban csak azért, mert ők is indulnak a versenyen. Ezek ráérnek a félmaraton után. Időben érsz ki a helyszínre, van időd bemelegíteni, átöltözni, stb. Nekem volt olyan külföldi félmaratonom, hogy épp a hegyi szerpentinen száguldva, égett fék és kuplung szag közepette hívtuk a kocsiból a versenyszervezőket, hogy csúsztassák el a rajtot 20 perccel, mert még érkezünk.

A kocsiból kivágódva folyamatos hányás közepette próbáltam átöltözni a verseny felszerelésbe, miközben egy tag igyekezett kevésbé létfontosságú szerveket átszúrva felaggatni rám a rajtszámom, de a speaker már számolt vissza a rajtig: 5, 4, 3, 2, 1… Természetesen egy laza hosszú futás lett belőle.

Te legyél előrelátóbb és kerüld el az alábbi bakikat. Ebben a 7 + 1 pontban a félmaratoni versenyekre kapsz profi tanácsokat, és természetesen közvetlenül a félmaraton előtti és utáni időszakra vonatkozóan is értékes tippekkel leszel gazdagabb a bejegyzés végére érve.

Félmaratoni farkastörvény #1 – Tanulmányozd a pályarajzot

Ezt nagyon kevesen teszik meg. Ha életedben először futsz egy félmaratonon, akkor illik (kötelező) tanulmányoznod a verseny előtt, hogy milyen szintemelkedésre, terepviszonyokra, klímára, széljárásra számíthatsz.

Neked mindegy, hogy épp mikor jön az a 800 méter hosszú emelkedő 17 km-nél, vagy jobb előre tudni róla? Persze, hogy jobb előre tisztában lenni ezekkel. Vagy azzal, hol lesznek a frissítő állomások.

Ha nem először futsz a versenyen, akkor is érdemes megnézni előtte a pályarajzot, ne a verseny közben legyen világos számodra, hogy megváltozott a pályavezetés, és 8 km-t kell futnod a rakparton szembeszélben.

Félmaratoni farkastörvény #2 – Semmi se legyen új

A félmaratoni (és egyébként minden más verseny előtt) már mindent leteszteltél élesben. Kipróbáltad több alkalommal is a frissítődet, a cipődben már legalább 1 hónapja futsz, a pólód, rövidnadrágod, órád, zoknid, fejpántod, rajtszámtartód sem új már.

Ezzel csökkenteni tudod a kockázatát, hogy bármelyik ruhád kidörzsöljön, a cipőd feltörje a lábad, a frissítődtől elhányd magad, az órád érthetetlen dolgokat jelez és csipog megállás nélkül, nem vagy allergiás semmilyen fémre, textilre, stb., amit a verseny során viselsz, vagy aromára, összetevőre, amit a frissítőd tartalmaz.

Tehát nincs semmi új a verseny napját, nem új a reggelid, nem új a ruhád, még a barátnőd, barátod, férjed, feleséged is ugyanaz. Ennek inkább mentális okai vannak. Haha.

Félmaratoni farkastörvény #3 – Van versenystratégiád

Ennek kellett volna az elsőnek lenni, mert a megfelelő felkészülés után ez a legfontosabb szerintem. Legyen a versenyen A, B, C terved, ha valami nem úgy alakulna, ahogy eltervezted.

Én nagyon szeretem a 3 x 7 km-es stratégiát, a futóimmal is ezt alkalmazzuk a legtöbbször félmaratoni versenyek esetében. Ennek az a lényege, hogy meghatározol egy reális célt, időeredményt a versenyre, és ez alapján lövöd be a 3 x 7 km tempóját.

Ahhoz, hogy nagyon pontosan meg tudd határozni, mire vagy képes egy félmaratonon, érdemes tempófutásokat beiktatni a felkészülésedbe. A tempófutás lényege, hogy laktátküszöbön futsz, ez a maximális pulzusod nagyjából 85-90%-án zajlik.

Például félmaraton előtt 4-5 héttel futsz 15 km tempófutást, és az eredményből, a tempófutás közbeni pulzusból, stb. megközelítőleg pontosan meg lehet mondani, mire leszel képes félmaratonon.

Ha megvan a kitűzött időeredmény, például 84 perc, akkor ez alapján az első 7 km tempója nagyjából legyen 4:10-es iram, a második 7 km tempója 4 perces iram, majd az utolsó 7 km 3:50-es iramban. Ha az utolsó 2-3 km-en még van erő és kurázsi, akkor ott még lehet gyorsulni.

Ez egy biztonságos stratégia a legtöbb esetben, de függ a verseny körülményeitől, a pályarajztól is. Ez segít abban, hogy a verseny végére is erős maradj, és lehetőleg negatív splittel teljesítsd a versenyt, mely a világbajnokok stratégiája is.

Félmaratoni farkastörvény #4 – Fuss bolyban (falkában) a versenyen

A legtöbb esetben nagy segítség mentálisan, hogy nem egyedül kell futnod a versenyt, hanem van egy boly, akik húznak magukkal. Egy szelesebb versenyen, pályarészen kifejezetten áldásos, ha van szélárnyék, ahová el tudsz bújni.

Próbálj már a verseny kezdetétől csapattal futni, de ügyelj rá, hogy a boly irama megegyezzen a stratégiádban szereplő irammal. Ha gyorsabb a boly irama, mint amit elbírnál, akkor csúnyán fejre fogsz állni a verseny végére.

Ha lassabban fut a horda, akkor a végén kell nagyon erős iramot futni, hogy behozd az elmaradást. Ami szintén nem ideális.

Ahogy az előző pontban említettem, mindig legyen B és C terved is, mert versenyszituációban azonnal dönteni kell. Például hogy elmész-e egy picivel erősebb bollyal, cserébe fogják a szelet, húznak magukkal, vagy maradsz a saját tempónál, és egyedül küzdesz a környezeti elemekkel és a saját démonjaiddal a táv alatt.

Ha verseny közben agyalsz perceket ezen, akkor már el is húzott a boly nélküled, és ott maradtál egyedül.

Félmaratoni farkastörvény #5 – Megfelelő vízháztartás már a verseny hetében

Már a verseny előtti napokban ügyelj rá, hogy elegendő folyadékot fogyassz, mely függ a hőmérséklettől, aktivitásodtól, stb., viszont a 2-3 dl/óra irányadó lehet. A verseny előtti este ne csak a tésztapartiról szóljon, hanem a folyadékbevitelről is. Főleg akkor, ha korán reggel van a rajt, mert akkor reggel már nem lesz lehetőséged nagy mennyiségben folyadékot bevinni.

Fontos azt is kiemelni, hogy a kizárólag csapvízzel történő folyadékbevitel nem elégséges. Ahhoz, hogy a sejtekhez is eljusson a folyadék elektrolitokra van szükség, melyek a csapvízben nincsenek meg. A megfelelő arányú nátrium, kálium elengedhetetlen a vízháztartásod helyreállításához verseny előtt.

Sok futó konyhasós vizet alkalmaz erre a célra verseny előtt és közben is, ami a semminél jobb, viszont a konyhasó (nátrium klorid) könnyen felboríthatja a szervezetedben lévő elektrolitok egyensúlyát. Ezért kritikusan fontos, hogy olyan készítményt használj, mely megfelelő arányban tartalmazza a fent említett elektrolitokat.

Félmaratoni farkastörvény #6 – Ne késlekedj

Ha azt érzed a verseny közben, hogy szomjas vagy éhes vagy (leesett a vércukorszinted), akkor már késében vagy. A folyadékot és a szénhidrátot is tervezetten kell pótolnod, már azelőtt, hogy a szervezeted jelenzné a hiányt.

Tehát előre tervezd meg, hogy a zseléidet, frissítődet hány km után fogyasztod el. Ugyan, az energia gél gyorsan felszívódik, alapvetően a szénhidrát már a szádban elkezd felszívódni, de így is kell 5-10 perc, hogy elvégezze a dolgát. 10 perc pedig kb. 2 km-t jelent a versenyből.

Tehát ha akkor nyomod be a zselédet, amikor azt érzed, hogy kimerültek a raktárak, akkor buktál 2 km-t, mert energiahiányos állapotban kell megtenned ezt a 2 kilit.

Így előfordulhat, hogy akkor is innod kell, amikor nem is kívánod annyira, vagy akkor is be kell nyelni a gélt, ha még nem érzed szükségét. Természetesen ez is függ a körülményektől, és a saját szervezetedet neked kell ismerni, de számolj azzal, hogy nem érdemes megvárni, amíg szomjas leszel, vagy kimerülnek a szénhidrátraktárak.

Félmaratoni farkastörvény #7 – Ne akard bepótolni

Ne az utolsó héten akard bepótolni az elmúlt 1 hónap kihagyott edzéseit. Főleg a kezdő futókra jellemző ez a gondolat. Azt hiszik, ha lefutják az addig kihagyott edzéseket, akkor a mérleg egyensúlyba fog kerülni, és a versenyen ölükbe hull az égi manna.

A rideg valóság ezzel szemben, hogy a verseny hetében, verseny előtti hetekben már a formaidőzítés történik. Ez a versenyszámtól függ, de alapvetően az a lényege, hogy a heti km-számot csökkented, a kemény résztávos, fartlekes edzések mennyisége is csökken, viszont az erős edzések intenzitása emelkedik.

Ez nincs így kőbe vésve, mert ahány versenyszám, versenytáv, annyi formaidőzítés létezik, és az egyéni képességek, adottságok szintén szerepet játszanak a formaidőzítés kialakításában.

Vállalj felelősséget, légy őszinte magadhoz! Ha nem készültél fel, akkor ne kockáztasd az egészséged, egy borítékolható futósérülést, lépj vissza a versenytől. Lesz még alkalmad félmaratont futni.

Félmaratoni farkastörvény # +1 – Bemelegítés

A verseny előtt ugyanúgy kell bemelegítened, mint egy erős intervall, résztávos edzés előtt. Ami elnagyolva úgy néz ki, hogy végzel 5-10 perc dinamikus bemelegítést, kocogsz lazán 15 percet, utána 5 perc átmozgató gimnasztika (nem statikus nyújtás), majd futóiskolát végzel, fokozó futásokat futsz, és pár perccel a rajt előtt ledobod a hosszú nadrágot, felsőt, amiben a bemelegítést végezted, hogy a lehető legtovább legyenek melegen az izmaid (igen, kánikulában is hosszú nadrágban melegítesz).

Ha azt mondod, hogy te nem kocogsz 15 percet a verseny előtt, mert az sokat kivesz belőled, elfáradsz tőle, akkor egyszerűen ne fuss félmaratont, mert nem vagy rá felkészülve. Ha a bemelegítő kocogás ront a teljesítményeden, emrt elfáradsz, akkor nem vagy megfelelően felkészülve.

Ez volt az a 7 + 1 tanács, amivel a félmaratoni versenyeidet szolgálhatom, remélem, hasznosnak találtad őket. Van ezeken kívül egy dolog, amiért harapok. Már bejegyzést is írtam róla, de ha figyeled a félmaratoni vagy maratoni versenyeken a befutókat, akkor te is érteni fogod.

Baráti utószó

Az Istenke szerelmére, ne sprintelj az utolsó 100 méteren. Az a pár másodperc már semmit nem számít, amit azzal az izomszaggató utolsó 100 méterrel összekaparsz, ráadásul a célfotón is eltorzult lesz az arcod.

(Kivéve akkor, ha épp az országos bajnoki címért sprintelsz, vagy valami komoly helyezésért, eredményért.)

Egy félmaraton, maraton végén sokkal könnyebben sérül, húzódik, szakad a fáradt izom. Ha te még erősen beleváltasz, és egy 100 méteres sprintet penderítesz a végére, akkor elég nagy mértékben növeled az esélyét egy komolyabb sérülésnek. Légy profi, és ne viselkedj úgy, mint aki ma kezdte, mert a verseny után is edzened kell még. Ne cseszd el a verseny végét egy ilyen butasággal.

A verseny után pedig egyetlen dolgod lesz, a sok pihenés, mielőbbi regenerálódás. Sok sikert, tartsd a futólépést!

Legyél önmagad futóedzője - fizikai könyv (nem ebook)

Őry István - Legyél önmagad futóedzője könyv

A Legyél önmagad futóedzője egy újfajta megközelítést kínál szabadidő-sportolók számára az egészséges és eredményes futáshoz, amely megnyilvánulhat adott versenytávon egyéni csúcsok elérésében, vagy az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés területén.

A könyv segítségével képes leszel:

- leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek eddig meggátoltak abban, hogy gyorsabb, kitartóbb, egészségesebb futó lehess;

- értő módon figyelni a tested visszajelzéseit az edzések során, ezáltal magasabb szintre tudod emelni a teljesítőképességed;

- 100%-ig az egyéni adottságaidra, céljaidra, lehetőségeidre szabni az edzéseidet, az edzésterhelést, hogy célszerűen, optimálisan tudj edzeni;

- élvezni a futást, még inkább megélni a futás örömeit.

Futólépés videós tréningek

Gyorsítósáv

Ennek a 10 gyakorlatsornak a segítségével egy stabilabb, erősebb futómozgásra leszel képes.

Futótechnika fejlesztés

A természetesebb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát.

Az energiagazdaságos futómozgás alapjai

Ha az izmaid merevek, feszesek, akkor a mozgásod erölködővé válik, és energiát pazarolsz el futás közben.

5+1 Bomba Tipp a sérülések kockázatának csökkentésére

Közel 18 év tapasztalatát és fél tucat elismert szakember tudását sűrítettem ebbe a 40 oldalas INGYENESEN letölthető elektronikus kiadványba. 

Edzéstervek felépítése

10 oldalon tárgyalja az edzésterv készítés alapjait, az edzésterv 3 fő fázisát 5 km-es versenytől egészen maratoni távig

Érdemes követned más csatornákon is, mert bizonyos tartalmakat csak ott osztok meg

Facebook

Az egyik legtöbbet használt csatornám, képek, videók, szakmai értekezések.

Instagram

Laza stílusú és hangvételű tartalmak, bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé

Youtube

Szakmai videók erősítő és mobilizációs gyakorlatokról, és további szakmai anyagok

A sérülésmegelőzés kézikönyve futóknak!
Töltsd le ingyen!
Már 2000 futó töltötte le, és volt hálás az azonnal alkalmazható tanácsokért. Iratkozz fel hírlevelemre, és azonnal elküldöm neked a 40 oldalas könyvet emailben.
Az Adatvédelmi Nyilatkozat elfogadásával tudod letölteni az ingyenes kiadványt. Kérlek, jelöld be, hogy elfogadtad az Adatvédelmi Nyilatkozatot.
Tartsd a futólépést Facebookon és Instagramon is! :)
Értesülj elsőként az új tartalmakról, és csökkentsd a futósérüléseid kockázatát!
Tartsd a futólépést Instagramon is!
Online videós anyagok
✅ Futótechnika fejlesztés
✅ Erősítő gyakorlatok
✅ Mobilizáció futóknak
Töltsd le ingyen a 40 oldalas könyvet!
Ingyen letölthető könyv
✅ 40 oldalas kiadvány
✅ 5 + 1 bomba tipp futóknak
✅ Futósérülés megelőzés
Olvass bele ingyen!
✅ 28 oldal letölthető a könyvből
✅ Teljes fejezet a fejlődésről
✅ Részletes tartalomjegyzék
Olvasd magad jobb futóvá!
✅ 390 oldalas könyv futóknak
✅ Szállítás 2 munkanapon belül
✅ 1500+ eladott példány